岩崎 弥太郎 Iwasaki Yatarō

0
61

岩崎 弥太郎 Iwasaki Yatarō

9 Ocak 1835’de doğan Iwasaki Yataro, Mitsubishi’yi kuran hırslı ve cesur bir girişimciydi. Bir çiftçinin oğlu olan Yataro kariyerine Tosa klanında çalışarak başladı. Bu klanın Japonya’nın pek çok kısmıyla ekonomik ilişkileri olması nedeniyle bu genç adamın içindeki ateşi uyandırdı.

Yataro’nun büyük büyük babası borçlarını kapatmak için ailenin samuray unvanını satmak zorunda kalmıştı. Bu genç adamda gerçek gücü kazanmanın tek yolunun eğitim olduğunun farkına vararak 19 yaşında Tosa klanının bir memurunu takip edip, Tokyo’da kendi eğitimini geliştirdi.

Yataro Iwasaki reformcu birisi olan Toyo Yoshida’nın denetimi altında eğitim gördü. Yoshida ulusun içine kapalı bir şekilde var olmasındansa dış dünyaya açık olmasını ve endüstriyelleşip gelişmesi yönündeki fikirleriyle Yataro’yu etkilemiştir. Yoshida’yla olan ortaklığı ile birlikte Tosa Hükümeti’nin bir katipi gibi çalışarak ailesinin samuray statüsünü yavaş yavaş geri almıştır.

Yoshida’nın 1862 de suikaste uğramasıyla Yataro eski bağlantılarını kaybetti.Daha sonra Nagasaki’deki ticaret ofisine atandı ve burada üst kademeye yükselmesi sadece 3 ay sürdü.

Onun görevi Tosa klanına gemiler, silah ve mühimmat almaktı.

1868’deki Meiji restorasyonu ile birlikte Osaka, Nagasaki’nin ticaretteki yerini almış ve Yataro da faaliyetlerini buraya kaydırmıştı. Meiji restorasyonundan sonra göreve gelen hükümet klanların ticari faaliyet yürütmesini yasakladı. Yataro , Osaka ofisinin özelleştirilmesiyle orayı aldı ve Tosa klanının dağılmasından sonra adı Tsukumo Ticaret Şirketi oldu. Yataro klanın borçlarının bir kısmını Gemiler ve Ticaret Hakları karşılığında kabul etti.

岩崎 弥太郎 Iwasaki Yatarō

Şirket 1873 yılında Mitsubishi adını aldı ve Iwasaki resmi olarak başkan haline geldi. Tosa Klanı tacının amblemi üç meşe yaprağı ile, kendi aile tacı olan elmasın birleşmesinden oluşan bir amblem seçti. “Mitsu” üç, “bishi” elmas anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz