Zirveye Uzanan Yolda Bir Samuray Öyküsü I Vagabond

Vagabond

Macera, tarih türünün dikkat çekici örneklerinden olan Takehiko Inoue tarafından kaleme alınan ve Kodansha’nn Weekly Morning dergisinde yayınlanan Vagabond mangası, 23 Mart 1999’da yayına başlamış ve halen daha yayına devam etmektedir. Bugüne kadar 37 cilt olarak yayınlanan seri Viz Media tarafından Japonya dışındaki ülkelere dağıtılmaktadır. Adından söz ettiren tarihi manga serisinde, Miyamoto Musashi etrafında dönen konular ele alınmaktadır. 

vagabond 2

Japonya’nın hiç yenilmemiş kılıç ustası Miyamoto Musashi’nin hayat hikayesini konu alan Vagabond, bizleri samuray öyküsünde yolculuğa çıkarıyor. Shinmen Tokezou ve yakın akrabası Honiden Matahachi, köylerindeki her şeyi arkalarında bırakarak insanlara kendilerini kanıtlamak ve isim yapmak amacıyla Sekigahara Savaşı’na katılırlar. Zorlu geçen savaş bittikten sonra iki yakın arkadaş yollarını ayırır ve hayallerini gerçekleştirmek için yola koyulurlar. Shinmen Takezo adını Miyamoto Musashi olarak değiştirir ve Japonya’da ün salmış kılıç ustalara meydan okumaya başlar. İlk meydan okuyacağı kişi Kyoto’nun en ünlü dojolarından Yoshioko okulu olacaktır. Zirveye uzanan yolda aksiyon dolu bir yolculuk sizleri bekliyor.

Vagabond 1

Takehiko Inoue tarafından yazılan manga, 2000 yılında Kadonsha Manga Ödülü ile 2002 yılında Tezuka Osamu Kültür Ödüllerini almış ve dünya çapında 82 milyon kopyaya ulaşmıştır.

Yazar: Şükran Kuloğlu20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »