Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Yasunari Kawabata, Dağın Sesi | Japon Edebiyatı - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Yasunari Kawabata, Dağın Sesi | Japon Edebiyatı

Yasunari Kavabata Dağın Sesi

Japon Edebiyatı’nın önemli yazarlarından Yasunari Kawabata‘nın Dağın Sesi kitabı ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızda! Japon Edebiyatı ile kalın, iyi okumalar!

1968 yılında kazandığı Nobel Ödülü ile Japonya’nın ilk Nobelli yazarı olan Yasunari Kavabata’nın en çok okunan eserlerinden Dağların Sesi, zarif bir sessizlik içindeki saydamlaşmış ilişkilerin ardındaki dinginliği Şingo’nun gözüyle bizlere aktarıyor.

 Yasunari Kawabata‘nın Dağın Sesi Kitabı

Bir şeyleri açıkça söylememek Japonlara özgü bir huy mu acaba? İşte bu sorunun cevabını satılar arasında arıyoruz.

Yaşlı adam Şingo’nun karısından, kızından, oğlundan hatta torunlarından memnun olmaması döngüsünü bir tek gelininde kırmaktadır yazar. Derin duygularını Şingo’nun bakışlarıyla gelinine aktarmaktadır. Şingo’nun yaşamının temelini oluşturan ilişkiler yer almaktadır: Onu hayal kırıklığına uğratan karısı, zampara oğlu ve kendisinde hem merhamet, hem de rahatsız edici şehvet kıpırtıları uyandıran gelini Kikuko.

Yaşadığı ufak tefek hafıza kayıpları arasında duyduğu belli belirsiz seslere kendince anlamlar yükleyen Şingo’nun satırları arasında mutluluk ve ölüm kavramlarının izini sürüyoruz.
“Sarsılmaz görünen aile içi gruplaşmalar, defalarca tasvir edilen doğa güzellikleri, aşkın ve şehvetin alevlenme veya kıvılcımlanma süreçleri… Kavabata’nın kurgusal dünyası, bütün öğelerinin birleşmesiyle bir No dramının büyüleyici cazibesine erişiyor.”20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.