Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Yaşam ve Ölüm Arasındaki Sınır I Norwegian Wood - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Yaşam ve Ölüm Arasındaki Sınır I Norwegian Wood

Sabrınızı, duygularınızı ve benliğinizi test edecek bir film.

Haruki Murakami’nin 1987’de kaleme aldığı Noruwei no Mori  (İmkansızın Şarkısı) kitabına dayanan film, Japon sinemasının en sarsıcı filmlerden biri olmaya aday. Kitapta, bir yolculuk sırasında Beatles’ın “Norwegian Wood” adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarına götürür. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş…

Haruki Murakami’nin romanından uyarlanan film, sizleri 68 kuşağının kırılgan Japon gençliğinin izlerinde bir naif aşk hikâyesinde yolculuğa çıkarıyor. The Beatles’ın Norwegian Wood şarkısından yola çıkarak Watanabe’nin her adımında duygularımızda kaybolmamak için savaş veriyoruz.

“İmkânsızın Şarkısı” yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. 

Onca varlık belirtisi içinde kaybolma tehlikesi gibi ince bir ip üzerinde yürüyen karakterlerin sizlerin de varlığınızı sorgulatacağı türden. Huzursuzluğu filmin her saniyesinde içinize çekerken öte yandan herkesin sıradan olduğu 1970’ler Japonya’sında kendi ayak izlerini takip eden karakterle büyüyeceksiniz. Sıradan ilişki ve davranış kalıplarını aşarak başka dünyalara ışık tutmak isteyenlere filmden bir replik bırakalım:

“Herkesle aynı şeyleri okuyunca, ister istemez herkes gibi düşüneceksin. Bu da kabalık ve sıradanlık olur. Ciddi biri böyle şeylerle zaman harcamaz. Biliyor musun Watanabe, şu yurtta doğru dürüst denebilecek bir sen, bir de ben varız? Ötekilerin tümünü at çöpe!”  

Haruki Murakami sevenleri buluşturan psikolojik bir aşk yolculuğu…

Yeşil Papaya’nın Kokusu (Mùi du du xanh) ve Bisikletçi (Cyclo) gibi filmlerin yönetmeni Tran Anh Hung yönetmenliğini yaptığı film, 1960’lar Tokyo’sunda geçiyor. İlk aşkı Naoko’ya derinden bağlı Watanabe’yi anlatan filmde yönetmen, yaşamının her alanında ölümün etkisini hissetmekteyken, ansızın hayatına hayat dolu bir genç kız olan Midori giren Watanabe’nin çalkantılı hayatına buğulu pencerelerden bakma fırsatı sunuyor bize. Watanabe’nin zor bir tercih yapması gerekiyordur: ona ölümü hatırlatan Naoko’yu mu, yoksa ona yaşamı hatırlatan Midori’yi mi seçecektir?

Rinko Kikuchi’nin oyunculuğu karşısında donup kalacağınız Norwegian Wood (İmkansızın Şarkısı) filmi, Venedik Film Festivali, Toronto Film Festivali ve Dubai Film Festivallerinden ödüllerle dönmüştür. Ağır tempolu, minimal anlatıma sahip filmde ölümün, yaşama tutunmanın, sevginin her adımını ensenizde hissedeceksiniz…20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.