Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Vocaloid Dünyası - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Vocaloid Dünyası

Vocaloid; Yamaha Corporation tarafından geliştirilen ses birleştirici teknolojiye sahip bir bilgisayar yazılımıdır.

Vocaloid yazılımı gerçek insan seslerini içerisinde barındıran bir tür ses bankasıdır.

İlk etapta İngilizce olarak ortaya çıkan Vocaloidler, sonrasında Japonca, Çince, İspanyolca, Çince ve Korece dil hizmeti de vermeye başladı.

İlk ses bankaları 2004’te piyasaya çıkan Leon ve Lola’dır.

Vocaloid hem profesyonel müzisyenler hem de müzikle ilgilenen insanlar için geliştirilmiş bir müzik yazılımıdır.

HATSUNE MIKU

Hatsune Miku Vocaloid karakterler arasında en çok bilineni. Bu Bilinirliğin en önemli sebebi ise ilk Vocaloid kararter olması.

 Japon ses sanatçısı Saki Fujita’nın sesinin kullanıldığı Miku  31 Ağustos 2007’de yaratılmıştır.

Hatsune Miku’nun Japonca adı, 初 (hatsu, ilk), 音 (ne, ses) ve ミク (miku, gelecek) kelimesinden oluşmuştur. Yani, “gelecekten ilk ses” anlamına gelmektedir.

Miku’nun en çok bilinen şarkısı ise ‘ World is Mine’ (Dünya Benim).

KAGAME RIN VE LEN

Hatsune Miku’nun ardından oluşturulan ikinci kuşak Vocaloid karakterlerdir. 27 Aralık 2007’de KEI tarafından tasarlanmışlardır. Sesleri Asami Shimoda’ya aittir.

Rin kız ve Len’de erkek vocaloidtir ve bu iki karakter ikiz kardeşlerdir. 14 yaşında olan bu karakterler ‘Kagamine Twins’ olarak lanse edilmişlerdir.

Servant of Evil ve Daughter of Evil , Rin Rin Signal, Melancholic, Juvenile, Melancholic ise ikilinin en çok bilinen parçaları arasındadır.

KAITO

Yamaha tarafından yaratılan, tanımını Crypton Future Media’nın üstlendiği Kaito karakteri fanları tarafından Kaito Shino olarak adlandırılır.

Naoto Fuga tarından seslendirilen KAİTO karakterinin simgesi is dondurmadır.

Kaiko adında bir kadın versiyonu bile bulunan Vocaloid’in en çok bilinen şarkıları ise Cantarrella, Satisfaction, Crescent Moon olarak gösterilebilir.

MEGURINE LUKA

Çekiciliği ve sesi ile Hatsune Miku’ya rakip olarak gösterilen Luka da bir diğer kadın Vocaloid karakterdir.

Yamaha Ve Cyroton Future Media ortaklığı ile oluşturulan karakter Yu Asakawa’nın soprano sesi üzerine şekillendirilmiştir.

20 yaşında olduğu bilinen bu karakterin en çok sevilen şarkıları ise şöyledir; Lie , Ameto  Kusari Depression of Cybernetic

Yazarlar: Birsen Albayrak&Asya Temiz&Gökhan Kuloğlu&Yeter ŞekoYıldızlı gecelerin peşinde bir Van Gogh aşığı...