Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Uzundan Kısaya Japon Film Festivalleri

Tokyo Uluslararası Film Festivali 

1985’ten beri düzenlenen bu festival, Japonya’nın en önemli film festivalidir. Festival’de Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Aktris, En İyi Aktör dallarında ödüller dağıtılmaktadır. Festivalin en büyük ödülü ise en iyi filme verilen Tokyo Sakura Grand Prix’dir. Son yıllarda Tokyo’da yer alan Roppongi Hills’te gerçekleştirilen festivalde aktörler, yönetmenler ve yapımcılar sinema ile ilgili çeşitli seminer-atölye gibi etkinlikler yapmaktadır.

Hiroşima Uluslararası Animasyon Film Festivali

Hiroshima Uluslararası Animasyon Festivali 

Hiroshima’da 1985 yılından beri düzenlenmektedir.  İlk olarak 1985 yılında Association International du Film d’Animation veya ASIFA tarafından Dünya Barışına vurgu yapılmak amacıyla düzenlen festival, iki yılda bir Ağustos ayında düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanından filmlerin katıldığı festivalin bütçesinin büyük bölümü Sayoko Kinoshita ve eski eşi Renzo Kinoshita tarafından karşılanmaktadır.

Tokyo Filmex Film Festival

Tokyo Filmex Film Festivali

2000 yılından beri düzenlenen festival, Takeshi Kitano’nun sahibi olduğu Office Kitano tarafından organize edilmektedir. Festival, Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin aksi bir politika izleyerek Asya’nın dört bir yanındaki bağımsız sinemacıların filmlerini sunabilmeleri açısından önemli bir platformdur.

Yagamata Uluslararası Belgesel Film Festivali

 

Yamagata Uluslararası Belgesel Film Festivali

Japon belgesel sinemasının önemli isimlerinden Ogawa Shinsuke’nin öncülüğünde Yamagata şehrinin 100. yıldönümünü anma amacıyla 1989 yılında başlatılan belgesel film festivali iki yılda bir düzenlenerek sadece belgesel türündeki çalışmalar değerlendirmektedir. Festivale özellikle Asya ülkelerinden katılımlar olmaktadır. Yamagata Belediyesi, Japonya Sanat Bakanlığı ve kuruluşların desteklediği festival organizasyonun, Yamagata ve Tokyo’da iki ofisi bulunmaktadır. Ayrıca Yagamata’da kurulan kütüphanede Japon belgesel filmlerini ve kitapları arşivlemektedir. Festivalde en iyi filmlere  Robert ve Frances Flaherty Ödülü,  Ogawa Shinsuke Ödülü, Japonya Yönetmenler Derneği Ödülü ve Sky Mükemmel IDEHA Ödülü gibi ödüller verilmektedir.

CON-CAN Movie Festival

CON-CAN Film Festivali 

Japonya’nın en önemli kısa film festivali olan CON-CAN, Masahiro Yoshino tarafından kurulmuştur. Dünya üzerinde ilginç fikirleri, mesajları ve yaratıcı kısa filmleri paylaşmak adına 2005 yılında kurulan online kısa film festivalidir. Festivale katılan filmleri online ücretsiz izleme olanağı sunan festival, her yıl Tokyo’da düzenlenmektedir. Birçok ülkeden başvuru alan festivalde en iyi 80 filmin yönetmeni e-postayla bilgilendirilir ve eleme turlarının ardından kazananlara ödülleri verilmektedir.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.