Türklerle İlgili Mangalar

Shoukoku no Altair 1

Shoukoku no Altair

Tür: Macera, Aksiyon, Fantastik, Tarihi, Shounen, Dram

Dergi: Kodansha

Yayın Türü: Aylık

Bölüm Sayısı: 45+ / 9 Cilt / Devam Ediyor

Yazan & Çizen: Katou Kotono

Manganın Konusu

Mahmut, Osmanlı İmparatorluğu’nda hizmet veren genç bir paşadır. Memleketi savaşa doğru sürüklenirken, karar merceği divan ikiye ayrılır. Hangi tarafın kazanacağı bir muamma iken düşmanları, dostları ve memlekete karşı kurulan komplolar arasında ülkesinin huzurunu korumak isteyen Mahmut Paşa elinden gelen her şeyi yapmak üzere göreve koyulur. Osmanlı döneminde gerçek karakterlerle yazılan bu hayal ürünü manga, bir Japon’un bakış açısıyla, Osmanlı dönemi çok hoş ve eğlenceli bir şekilde kaleme alınmış.

Mangayı okumadım ama yine de bir göz attım. Çizimleri çidden çok hoş. Özellikle cami çizimlerine bayıldım. Kıyafetler, ortam, manganın verdiği hava harika olmuş, çok gururlandırıcı özellikle Japonlar tarafından yapıldığı düşünülünce, gerçekten araştırılarak yapıldığı belli oluyor. Tabi gönül isterdi ki bizde kendi kültürümüzü yansıtan mangalar yapalım, tarihimizi yapımlarımıza ‘doğru’ bir biçimde aktaralım eğlendirici olduğu kadar eğitici bir nitelik de taşısın ama olacağına inanıyorum. Çünkü bildiğiniz gibi ilk Türk manga dergimiz çıkmıştı devamının da geleceğine inanıyorum. Çünkü cidden çok iyi çizen çizerlerimiz var ve iyi işler de yapıyorlar umarım içlerinde Türk tarihini yansıtanlar da olur.

Yume no Shizuku

Diğer bir manga ‘Yume no Shizuku, Ougon no Torikago’ Rüya Damlaları / Altın Kuş Kafesi anlamlarına geliyormuş. Hikâye, Alexandra’nın esir düşüşü ile başlayıp eğitimden geçirilişi, Saray hayatı ve Hürrem Sultan oluşu, Padişah’a âşık oluşu üzerine kuruluyor imiş.

Konusu ise şöyle: 16. yüzyılın başında Alexandra Ukrayna’dan gelen köle tacirleri tarafından kaçırılır. Köle tacirleri kadın köleleri satmak için Yunanistan’a geldiklerinde Mateus adındaki genç ve yakışıklı bir adam Alexandra’yı satın alır ve ona özgürlüğünü geri vereceğine dair söz verir. Mateus Alexandra’yı döneminin en mükemmel kadınlarından biri haline getirmek için sayısız öğretmen, alim ve saray leydisi getirtir. Mateus’un nezaketinden etkilenen Alexandra ona aşık olur ve bir gün onun cariyesi olmayı umar. Ama Mateus çoktan en yakın arkadaşı Muhteşem Süleyman’a Alexandra’yı vereceğine dair söz vermiştir. Bu acıya dayanmayı reddeden Alexandra kendine söz verir, bir gün ikisini de bu kafesten kurtaracaktır. Fakat Mateus bir baş vezir olarak gücü ancak sultanın altındadır. Bu yüzden hala bir umudu olabilmesi için Alexandra en nüfuslu cariye olmak zorundadır… Bu aynı zamanda Süleyman’nın oğlunu taşıma anlamına gelmektedir. Ama Süleyman’ın zaten başka bir cariyeden oğlu vardır ve bu cariye kendi oğlunu tek varis olarak tutmaya kararlıdır. Böylelikle bir kölenin, tüm zamanların en büyük imparatorluğunun hanım sultanlarından biri olma hikayesi başlar. Alexandra ­ bir gün Roxelana, Osmanlı İmparatorluğu’nun hanım sultanı olarak tanınacak kişi.

Aynı mangakanın Anadolu öyküsü: Kırmızı Nehir (Red River) adında bir başka mangası daha bulunuyor. Aynı zamanda ödül almış bu manga ve Hititler döneminden başlayan bir hikâyeyi anlatıyor.

Yazar: Cam Gezer20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »