Sıradışı Melodiler, Sıradışı Bir İmaj: SEKAI NO OWARI

sekainoowari

‘’Biz müziğimizin içine her şeyi katıyoruz. Şimdiye kadar sadece Japonya’daki insanlarla paylaşmak mümkün oldu, fakat biz sonunda dünya ile paylaşmaya karar verdik. Biz orjinalliğimizi sadece müziğimiz aracılığıyla ifade edeceğiz.’’

-SEKAI NO OWARI

2007 yılında kendi gizli dünyaları clubEARTH’da ilk çalışmalarına başladılar. Nakajin, Fukase, Saori ve DJ LOVE isimli 4 çocukluk arkadaşının kurduğu bu grup şimdi kendilerine özgü, sıra dışı müzikleriyle ilerlemeye devam ediyor.

Misyonları 7’den 70’e herkesi o büyülü dünyaya sokabilmek olan grubun vokalisti Fukase’nin müzikle tanışmadan önce geçirdiği sinir atakları yüzünden kendini dünyanın sonunda hissetmesi ve müzikle tanışması, müzik sayesinde hastalığını yenmesi grubun ismini belirlemiş. Şimdi Dünyanın Sonu adıyla kendi dünyalarını J-pop severlere açıyorlar.

Onların sırrı kullandıkları sıra dışı imgeler. ‘’Dünya’’ müziklerinin en büyük ilham kaynağı. Herkese ulaşabilecek farklı dünyaları şarkılarına yansıtıyorlar ve özgün müzikleri ortaya çıkıyor. Kullandıkları değişik enstrümanlarla da bunu destekliyorlar.

sekainoowari

Grubun 3 üyesi Nakajin, Fukase ve Saori şarkı sözlerini yazıyor. DJ LOVE ise onlara en uygun melodileri seçiyor. DJ LOVE grubun en büyük gizemi. Onun gerçek adını kimse bilmiyor ve yüzünü de palyaço maskesinin ardında saklıyor. Grup yakında 10. Yılını devirecek fakat DJ LOVE’ın yüzü hala sır.

Sekai no Owari ya da fanlarının onlara kısaca seslendikleri adıyla SekaOwa bugüne kadar toplam 3 albüm yayınladı. 2015 yılında 3. Albümleri Tree’yi çıkardılar ve devasa bir konser verdiler. Alışılmışın dışına çıkarak sahnelerinde 30 metrelik bir ağaç yeşerttiler. Ayrıca 2015’de Attack on Titan Live Action uyarlaması için de 2 tane şarkı hazırladılar. Ve bunların katkılarıyla 2016’nın başında Space Shower Music Awards’da yılın en iyi grubu ödülünü aldılar. Şu anda ise 4. ve tamamı İngilizce albümleriyle müziklerini Avrupa’ya da taşımayı ve yeni ülkelere görebilmeyi hedefliyorlar.

Yazar: Tuğba Kale

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


  • Onizuka Sensei

    Severek dinlediğim bir grup . Her ne kadar pek bir şey anlamasakta müziğin evrenselliği yine de dinletiyor.Tavsiye ederim

  • Akira546

    O kadar seviyorum ki onları (♥ω♥ ) Şu sıralar Amerika’da çıkış yapacaklarını söylediler. Umarım hak ettikleri değeri görürler. Diğer müzik sektörleri birbirini tekrar ederken Japon müzik sektöründe her daim kaliteli ve eşsiz işler bulmak mümkün. ♪~

  • Kuro Pinku

    Büyük bir zevkle dinliyorum onları. “Sıradışı, eşsiz, orijinal” tam da onları anlatan kelimeler… Umarım diledikleri gibi Avrupa’ya ve dünyaya açılabilirler. Onlarda bu potansiyel fazlasıyla var. (♥ω♥ ) ~♪

Translate »