Shodo Kursu Başlıyor!

Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Japon kültürü meraklılarına 23 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında Shodo Kursu verilecektir. 

Shodô, Japon yazı sanatına (kaligrafi) verilen addır. Milattan sonra 6. yüzyılda Çin’den Japonya’ya Kanji’lerin getirilmesiyle baş göstermiştir. Çin’de olduğu gibi, Japonya’da da kaligrafi medeniyetin simgesidir. Japonlar için shodô kişisel ve ruhsal gelişmenin doruğuna ulaşmaktır. Ayrıca Japonlar kendi tarzlarını geliştirmiş, ve özellikle Kana adı verdikleri Hiragana ve Katakana’lardan oluşan daha sade, ve Japonca’ya daha uygun olan bir hece yazım sistemi kurmuşlardır.

Kültür Merkezi’nin sitesinden yapılan açıklama:

Günler : Cumartesi – Pazar (ikisinden biri tercih edilebilir.)
Saatler : 13:00 – 14:00 / 14:30– 15:30 (ikisinden biri tercih edilebilir.)

Birinci Dönem ( 4 Haftalık)
Cumartesi Kursu 23, 30 Ocak 2016 – 6,13 Şubat 2016
Pazar Kursu 24, 31 Ocak 2016 – 7,14 Şubat 2016

4 Haftalık Katılım Ücreti : 100TL

Katılımcının Getirmesi Gerekenler
Önlük, Küçük havlu (boya silmek için),
Kıyafet( mürekkep kıyafetten çıkmayabilir. )

Derslerin İçeriği

1.ders : Shodo hakkında bilgi, malzemelerin tanıtımı ve kullanım şekilleri, temel yazı şekillerini öğrenme
Temel şekil alıştırmaları, Japon yazı karakterleri (Hiragana, katakana, kanji) açıklamaları. Japon yazısına bakarak Hiragana yazı alıştırmaları yapmak. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazmak.

2.ders : Temel şekil alıştırmaları, Japon yazısına bakarak Katakana yazı alıştırmaları yapmak. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazmak

3.ders: Temel şekil alıştırmaları, Japon yazısına bakarak Kanji yazı alıştırmaları yapmak. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazmak. Katılımcıların yazmak istedikleri yazıyı bir sonraki derse kadar düşünüp gelmeleri. (Sadece yetişkinler.)

4.ders : Temel şekil alıştırmaları, yazmak istediğiniz kelimeleri yazma. Yazı örneklerinden de bakılabilir. Son olarak Shodo kağıdına mürekkeple yazma.

Shodou Eğitmeni : Bayan Miho MURAKAMİ

*Kayıt için gerekenler :
1 adet kimlik fotokopisi
Katılım ücreti

Pazar ve Pazartesi günleri dışında 09:00 İle 18:00 saatleri arasında gelebilirsiniz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »