Shibazakura Fetivali: Pembe Halı

Shibazakura

Fuji’nin ayakları altında mevsimlerin ve çiçeklerin ahengini yansıtan ayna, shibazakura. 

Her mevsimin kendine özgü çiçekleri, koca bir yılın akıp gittiğini hatırlatır insana. Çiçekler Japon halkı için festivaller düzenlenecek kadar değerli varlıklarıyla, adanın dört bir köşesinde, insanlara asırlardır ruhunu tazelemesi için fırsatlar sunuyor.

Shibazakura 2

Japonya kuzeyinden güneyine 3000 kilometrelik bir coğrafyada yer aldığından bir çiçek türünü bir aydan fazla görmek mümkün. Japonya’nın milli çiçeği sakuralara inanılmaz benzeyen, fakat onlar gibi ağaçta değil yerde yetişen pembe floksalara ”shibazakura” deniyor.

Shibazakura 1

16 Nisan-29 Mayıs arasındaki “Fuji Shibazakura Festivali”, Fuji Dağı’nın eteklerinde, 800 bin çiçeğin 24 dönümlük bir alanı pembe bir halı gibi kapladığı, dünyada bir eşi daha olmayan bir manzarada gerçekleşecek. Sakuraların güzelliğinin yerdeki yansıması bu çiçekler insanı bir hayal alemine davet ediyor.

Kaynak: Japon Yayınları20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »