Samuray Öğretisinin 4 Popüler Miti

1. İyi Samuray Terimi

Samurai_in_1880

Feodal dönemin itaatkar ve yeminli savaşçıları olan samurayların ‘‘iyi’’ olarak nitelendirilmelerini sağlayan en önemli kod şüphesiz bushido öğretisidir. Efendiye ve topluma sadakat, düşmana karşı onurlu bir şekilde savaşma, ölüye ve diriye karşı saygılı olma davranışlarının sergilenmesi samurayları ‘‘iyilik ve kötülük’’ terimlerine layık kılıyordu.

2. Samurayın Onuru ve Seppuku

Michiki's_Seppuku

Bushido öğretisi gereği bir samurayın hayatı onurlu ve efendisine sadık bir şekilde son bulmalıdır. Verilen bir görevin yerine getirilememesi veya hükümdarın ünvanına sürülen leke yüzünden samuraylar (ihanet etmeyip bushido kurallarını hiçe saymadıkça) tanto adı verilen kısa bıçakları ile bir seronomi eşliğinde intihar ediyorlardı. Bıçakla karnını kesen samurayın başında duran bir diğer samuray kılıçla başını gövdesinden ayırıyordu.

3. İki Elle Katana Yakalama

Hayate no Gotoku!! 2nd Season - 13 - Large 02

Samurayların en önemli silahı olan katanalar, hiç kuşkusuz kemikleri bile kesebilecek şekilde tasarlanmışlardı. Bu nedenle bir samuray silahsız kaldığı anda kendisine doğrutulmuş bir katanayı çıplak eliyle yakalaması imkansızdı. Bunun için demir aparatlı eldiveler sayesinde katananın getirdiği ölümün önüne geçilebiliyordu.

4. İyi Ronin

47 ronin samurai swords

Efendisi tarafından samuraylık görevi elinden alınıp sürgün edilen teknik olarak halen samuray olup onursal ve temsiliyet olarak samuray olmayan savaşçılara ‘‘ronin’’ deniyordu. Roninler genelde bir görevi yerine getiremediğinde ya da efendisi suikastte öldürülen ve sahipsiz kalan samuraylardı. Bu samurayların bir çoğu efendisiz kalmasına rağmen bushido kuralları gereği efendisinin onurunu ve saygınlığını yaşatabilmek adına dışarıdan yaptığı faaliyetler efendisine bağlı olarak yaşamına devam ediyordu. Efendisine zarar verenlerden öcünü almanın ve kovulmuşsa da efendisinin yeniden saygısını kazanmanın yolları arıyordu. Bu sebeple bu samuraylara ‘‘iyi ronin’’ deniliyordu.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »