Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Sakura Sevenler İçin Kyoto'da 10 Önemli Yer - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Sakura Sevenler İçin Kyoto’da 10 Önemli Yer

Kyoto Mayuma Park

Japonya’ya başkentlik yapmış Kyoto, tarihi dokusu ve mistik havasıyla her daim ziyaretçilerin uğrak noktalarından olmuştur. Baharın gelişiyle birlikte açan sakuralar, Kyoto’nun güzelliğini daha da güzellik katmaktadır. Sakuraların Kyoto’da güzelliğini tamamıyla hissettirdiği en önemli 10 yeri sizler için listeledik.

10. Togetsukyo Köprüsü, Arashiyama

Togetsukyo Köprüsü, Arashiyama

Kyoto dendiği zaman akla gelen önemli yerlerden biri Arashiyama’daki Togetsukyo Köprüsü’dür. Köprüden Oi Nehri’nin sularına düşen kiraz çiçeklerini izlemek için ideal bir yer. Ayrıca Sagano Romantik Treninden bu manzarayı görmek gerek.

9. Kiyomizudera Tapınağı

Kiyomizudera Tapınağı

Dünya mirası listesinde yer alan  Kiromizudera Tapınağını kiraz çiçekleri ile çevrelendiği ortamda güzel dilekler dilemek için ziyaretçilerine güzel bir fırsat sunuyor.

8. Gion Shirakawa

Gion Shirakawa

Eski evleri ve taş döşeli daracık sokaklarıyla birlikte klasik Japon mimarisi atmosferini yansıtan Gion Shirakawa Dori, önemli sakura gözlemleme alanlarından biridir. Güzargâh üzerinde kiraz ağaçlarının yer aldığı daracık sokaklar ve güzel lezzetler tadabileceğiniz Japon restaurantları bulunmakta.

7. Heian Jingu Mabedi

Heian Jingu Mabedi

Vermillion Şinto mimarisinin güzel örneklerinden biri olan Heian Jingu mabedi, Kamui imparatoru tarafından yaptırılmış olup içerisinde Sasame-yuki gibi önemli eserleri barındırmaktadır. Bu güzel mimari eseri taçlandıran bir şey varsa o da yanı başında yer alan sakuralardır.

6. Kodaiji Tapınağı

Kodaiji Tapınağı

Toyotomi Hideyoshi’nin eşi Nene anısına yapılan Kodaiji Tapınağı, ön bahçesinde yer alan sakura ağaçları ile ziyaretçilerini daha ilk görüşte etkilemektedir. Kodaiji Tapınağı ayrıca sonbaharda yaprakların aldığı renklerin büyüleyiciliğiyle ünlüdür.

5. Felsefe Yolu

Felsefe Yolu

Ginkakuji Tapınağı’na uzanan 2 km’lik patika boyunca kanalın iki tarafında uzanan sakuralar altında yürüyüş insanları felsefik bir tılsım ile sarıyor. Tapınağa uzanan yolda bu 2 km’lik yol ziyaretçileri felsefik bir yolculuk bekliyor.

4. Ninnaji Tapınağı

Ninnaji Tapınağı

Ninnaji Tapınağı’ndaki ”Omurozakura” gerçekleştiğinde (sakuralar tam açtığında) tam anlamıyla baharın kendisini hissettirdiğini anlaşıldığı önemli mekânlardandır.

3. Hirano Jinja Shrine

Hirano Jinja Shrine

Kyoto’nun en önemli yerlerinden biri olan Hirano Jinja, bünyesinde 50 çeşit sakura barındırmakla birlikte ziyaretçilerine tarihi bir atmosferde eşsiz bir doğa olayı sunmakta.

2. Maruyama Park

maruyama-park-sakura

1886 yılında inşa edilen Maruyama Parkı, Kyoto’nun ilk parkı olup içerisinde bulunan ağlayan sakura ağacı, geceleri aydınlatılır.

1. Daigoji Temple

Daigoji Temple

Daigoji Tapınağı, en uzun sakura ağaçları ünlüdür. Dünya mirasları arasında yer alan tapınak, sakuralarıyla olduğu kadar kahraman Daigo Hanami’nin hikâyesiyle de ünlüdür.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.