Ruhların Kaçışı Film Tanıtımı

Spirited Away

Ruhların Kaçışı (Spirited Away)

Gösterime giriş tarihi: 18 Haziran 2004 (Türkiye)
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Süre: 2 saat 5 dakika
Film müziği: Always With Me
Film müziğinin bestecisi: Joe Hisaişi

Konu : Chiro ve ailesi bir gün yeni evlerine taşınmak için yola çıkarlar. Araba yolculuğu esnasında karşılarına esrarengiz bir yol çıkar. Chiro her ne kadar bu ürkütücü yerden uzaklaşmak istese de anne ve babasına karşı direnemeyip onlarla birlikte gider. Eski bir lunaparka çıkan bu yolda, lezzetli yemeklere kendini kaptıran anne ve babası birer domuza dönüşür. Bundan sonra Chiro, tamamen farklı bir dünyaya adım atar ve tüm gücüyle anne ve babasını kurtarmak için çabalar. Kahramanımız Chiro’nun bu yolculuğunda ona eşlik edecek sürpriz isim kimdir ve bakalım Chiro her şeye rağmen anne ve babasını kurtarabilecek midir?

Bilgi Notu : Ruhların Kaçışı, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen 2003 yılında ‘Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi’ Oscar’ını kazanan Studio Ghibli yapımı Japon animasyon filmidir. Birçok ödül kazanan film aynı zamanda Oscar kazanan ilk animedir.

Konu her ne kadar biraz yavan duruyor olsa da, Ruhların Kaçışı cümlelerden öte hislerle yaşanılması gereken bir animedir. Zira benim gibi bir aceminin bu animenin atmosferini ve verdiği hisleri anlatabilecek kadar büyülü kelimeleri yok parmaklarının ucunda. Anlatabilecek hünere sahip olsam bile bu, herkesin kendi içinde yapması gereken efsunlu bir yolculuk. Bize ne getireceğini sadece kendimiz yaşadıktan sonra öğrenebileceğiz. Fakat en azından kendi anahtar deliğinden bakarak size ne gördüğümü köşemde mümkün olduğunca anlatacağım.

Ruhların Kaçışı’nda dikkatimi çeken binlerce unsur olsa bile öncelikle ilgimi çeken Chiro’nun karakteridir. Miyazaki’nin en sevdiğim özelliklerinden biri de karakterlerini işleyişidir zaten. Chiro, ne çok akıllı ne çok mızmız ne çok iyi ne de çok kötü bir karakter değildir. O kadar ideal ölçüde bir karakterdir ki ister istemez bir yüreğinizdeki yakınlık sarıp sarmalar onu. Bu sizi animeye bağlayan ilk noktadır. Diğer yandan işler farklı bir boyuta bürünürken Miyazaki muhteşem hayalgücünü gözler önününe serip, yaratıcılığıyla kendine hayran bırakır. Karakterlerinin hepsi birbirinden farklı olmakla birlikte, bambaşka renklere sahiplerdir. Sergilediği bu yaratıcıkla da ezber bozmuştur üstad. Gözler önüne sunduğu gönül okşayıcı, yatıştırıcı manzaralar ise yine düş gücünden nasibini almış güzelliklerdir. Güzel olan bir diğer unsur da Miyazaki’nin bunların hiçbirini bir çizgiye hapsetmemesidir. Olayların hepsini bir gizeme yatırır ve burada mantık aramanıza izin vermez. Burada konuşan yalnızca kalbiniz ve sezgilerinizdir. Miyazaki’yi Miyazaki yapan da zaten budur.

Elbette Ruhların Kaçışı bunların ötesinde çokça güzelliğe sahiptir. Bunlar sadece benim köşemden yansıyanlardı. Kendi içinizde yansıyanları görmek için sizde bu öyküye dokunmalı, bizzat görmelisiniz.

Keyifli seyirler olsun…

Yazar: Songül Bora20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »