Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Japon Yaz Filmleri - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Japon Yaz Filmleri

Yaz mevsimi hiç kuşkusuz içimizin kıpır kıpır olduğu dönemdir. Japon Sinemasında da sizi harekete geçirecek ve mutlaka izlemeniz gereken en iyi yaz mevsimi temalı 10 Japon filmini sizler için listeledik! İyi seyirler.

10. Kikujiro, Takeshi Kitano (1999) 

Kikujiro Film

Kikujiro, büyükannesi ile yaşayan  Masao adında bir çocuğun, bir gün bulduğu bir paketin içerisinden annesinin fotoğrafının çıkmasıyla özlem duyduğu annesini aramak için yola koyulmaya karar veren bir çocuğun yaz macerasını konu alıyor.

9. The Taste of Tea, Katsuhito Ishii (2004)

The Taste of Tea

Japonya’nın kırsalında yaşayan geniş bir ailenin hayatına odaklanan The Taste of Tea Haruno’nun gözünden ailesinin portresini anlatır. Sürekli kendisinin büyük yansımasını gören ve ondan kurtulmaya çalışan Haruno’nun mücadelesi konu alıyor.

8. Kamikaze Girls, Tetsuya Nakashima (2004)

Kamikaze Girls Film

Japonya kırsalında yaşayan Momoko adında bir kızın 18. yüzyıl Versailles yaşamını yaşatmaya çalışan ve fantezi dünyasında yaşayan genç bir kızın, etrafındaki yakuzalar arasındaki fantastik hikâyesini anlatıyor.

7. Likes Grains of Sand, Ryosuke Hashiguchi (1995) 

Likes Grains of Sand Film

İçine kapanık ortaokul öğrencisi Ito, onun en iyi arkadaşı Yoshida ve Aihara arasında arkadaşlık ve ilişkiyi konu alan içerisinde sevgi, özlem, eşcinsel arzu ve psikolojik kargaşa-ie ilgili birçok önemli kodu barındıran psikolojik dram.

6. Sumo Do, Sumo Don’t, Masayuki Suo (1992)

Sumo Do, Sumo Don't Film

Okulu bitiren ve ailesi tarafından iş bulması beklenen Shuei iş bulmakta zorlanmaktadır. Üniversitedeki bir hocasının tavsiyesiyle sumo ekibine katılır. Bünyesi bakımından zorlanan Shuei, isteksiz olarak başladığı işine daha sonrası sıkı sıkı sarılmaya başlayacaktır.

5. Linda Linda Linda, Yamashita Nobuhiro (2005)

Linda Linda Linda Film

Okulda düzenlenecek festival öncesi yarışmaya katılma planları kuran gitarist Kei, davulcu Kyoko ve basçı Nozumi gruplarına bir vokalist aramaktadırlar. Okula gelen Koreli değişim öğrencisi Song’u aralarına alırlar, ona şarkı öğretmek ve yarışmaya hazırlanmak için zaman karşı yarışmaya başlarlar.

4. Shara, Naomi Kawase (2003)

Shara Film

Ailesi Japonya’nın eski şehirlerinden Nara’da yaşayan Kei’nin ikiz kardeşleri bir gün kaybolur. Aradan geçen yıllara rağmen kardeşlerinin yokluğunu hisseden Kei, yazın sıcağında Jizo Festivali’nde eğlenirken bir şeyler ile karşılaşır ve gerçekleri öğrenmeye başlar.

3. Summer Time Machine Blues, Katsuyuki Motohiro (2005)

Summer Time Machine Blues film

Bilim-kurgu kulübü üyesi beş genç ve fotoğraf kulübü üyesi iki kız aynı kulüp evini paylaşmaktadırlar. Kızlar yapacakları fotoğraf sergisi için hazırlanırken, bilim-kurgu kulübündeki çocuklar ise sıcak havanın mahmurluğuyla aylaklık yapmaktadırlar. Talihsiz bir olay sonucu klimalarının kumandası bozulur ve kulüp evlerinin ortasında aniden bir zaman makinesiyle karşılaşırlar.

2. Waterboys, Shinobu Yaguchi (2001)

Waterboys Film

Büyük yüzücü olma hayalleri kuran Suzuki, okulun yüzme takımındaki tek üyedir. Suzuki, yüzme ekibi üyeleri bulmaya çalışır ve okul festivali için alışılmadık bir şekilde: “erkek senkronize yüzme.” popüler Olimpiyat senkronize yüzme kareografisini sergilemeyi amaçlar.

1. Typhoon Club, Shinji Somai (1985) 

typhoon-club

Typhoon Kulübü  lise giriş sınavları eşiğinde olan yarım düzine ortaokul öğrencisi, beş günlük süreçte gerçekleşen tayfunla beraber öğrencilerin çalışmaktan sıradanlaşmış hayatlarına farklılık gelir.

*Not: Bu liste www.japonsinemasi.com tarafından hazırlanmıştır. İzin alınmadan başka sitelerde kullanılmaması rica olunur. 20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.