Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Romantik Japon Filmi - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Romantik Japon Filmi

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Romantik Japon Filmi

1. Son Veda / Departures (2008)

 

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk Japon filmi olma özelliği taşıyan Departues, çalıştığı orkestranın dağılmasının ardından ölüleri cenaze için hazırlama işine girmek zorunda kalan bir çellistin yaşadıklarını konu alıyor.

2. Sky Of Love / Koizora

 

Mika liseye yeni başlamış, düşlerindeki aşkı bekleyen utangaç liseli bir genç kızdır.Bir gün kız arkadaşı ilgi duyduğu çocuğu gösterirken onun yanındaki sarışın garip görünümlü bu çocukla kazara çarpışırlar. Sarışın çoçuğun dikkatini çeken Mika bir süre sonra okulda telefonunu kaybededer.Uzun arayışının sonunda telefonunu kütüphanede çalarken bulur ve telefonun ucunda adının ‘sır’ olduğunu söyleyen bir çocuk vardır. Israrcı çocuk ve susmak bilmeyen telefonları başlarından rahatsız olan Mikada da zamanla alışkanlık haline gelecek ve onu görme isteği uyandıracaktır.Sonunda Hiro adındaki bu gençle tanışan Mikanın hayatı tamamen değişecek ve bazen mutluluk bazen hüzün dolu Mika-Hiro aşkı başlamış olacaktır.

3. Love For Beginners 

Tsubaki Hobino, başkalarını saçlarını yapmakta yetenekli bir lise öğrencisidir. Ancak kendine hiç güvenmemekte ve saçı konusunda da aşırı hassas davranmaktadır. Eski moda kıyafetler giyer saçını iki yandan örer. (Bizim köylü kız tipi dediğimiz) Bu yüzden liseden de pek hoşlanmamaktadır. Çünkü lakabı ineğe çıkmıştır.  Bir gün okulun popüler erkek öğrencisi Kyota Tsubaki ile karşılaşır. Koyota’nın amacı Tsubaki’yle dalga geçmektir. Ayrıca Ktotamız bayağı playboydur. Bir kızla bir daha birlikte olmam diyen tiplerden. Bunlar bir anda aşık olurlar…

4. Love Letter

Zorlu bir dağ tırmanışında hayatını kaybeden Itsuki Fujii’nin (Takashi Kashiwabara) ölümünün ikinci yılında Japonya’nın batısındaki karlı bir kasabanın mezarlığında hatırası anılır.Törene ailesi, arkadaşları ve nişanlısı Hiroko Watanabe (Miho Nakayama) de katılmıştır.  Geçen iki yıla rağmen Hiroko Watanabe nişanlısını unutmamış, buna rağmen devam eden hayat Itsuki Fujii’nin yakın arkadaşı Akiba Shigeru’nun Hiroko Watanabe’yi sevmesine engel olamamıştır.Akiba Shigeru Hiroko Watanabe’nin hatıralarını geride bırakıp onu seveceği anı sabırla bekler.

5. Paradise Kiss

Yukari Hayasaka (Keiko Kitagawa) sabit okul hayatından yorgun düşmüş bir lise öğrencisidir. Daha sonra “Paradise Kiss” markası altında tasarım yapan bir grup moda tasarım öğrencisi ona bir modele ihtiyaçları olduğunu söylerler. Yukari moda dünyası hakkında hiçbir şey bilmiyordur ve grubun eksantrik tarzından dolayı kendini geri çeker ama kısa süre sonra kendi özgür düşünme tarzlarına ve hayallerini takip etme yetneklerine hayran olur…

6. Heavenly Forest

Makoto yıllardan beri görmediği Shizuru dan bir gün mektup alır ve onu görmek için New York’a kısa bir yolculuk yapması üzerine bütün hikaye başlar.

7. My Rainy Days

Film Sin isimli yazarın romanından uyarlanmıştır.17 yaşında bir genç kız olan Rio, geçmişte yaşadığı bir talihsizlik yüzünden hayatına hiç önem vermeden uçlarda yaşamaktadır.Bir gün, bir üniversite öğretim görevlisi olan Kouki ile tanışır ve ona aşık olur.Hayatın anlamını yeniden bulduğunu düşünür ama o anlamla ilgili bir sorun vardır…

8. Halfway

Genç bir çift sevgili olurlar ancak mutlu günleri bir nedenden dolayı geride kalır. Hiro yerel bir üniversiteye gitme kararı almıştır ancak erkek arkadaşı Shu şehirdışında bir üniversite istemektedir. Hiro erkek arkadaşından uzağa gitmemesini ister ve Shu hayatındaki öncelikleri düşünmeye başlar.

9. The Signs of Love

Sayaka Miyamato ve Keita Fukushima aynı üniversitede okurken arkadaşları sayesinde tanışırlar. Birbirlerine aşık olan çift geleceklerinde her zaman birlikte olacaklarını düşünseler de ideallarine ilişkin eylemleri onları birbirinden ayrı yerlere savuracaktır. Acaba gerçek aşk onları tekrar birbirine döndürecek midir?

10. Shinobido

Dağın derinliklerindeki gizli bir köyde yaşayan Oko bir ninja olması için eğitilerek büyümüştür. Oko köyün reisi tarafından gizli bir görev için şehre gönderilir. Oko’nun şehirden düşmanlar hakkında istihbarat sağlaması gerekmektedir. Oko şehirde Togoro ile tanışır. Oko ile Togoro arasındaki ilişkiler güçlenmeye başlarken olaylar patlak verir. Oko köyünü kurtarabilmek için elinden geleni yapacaktır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.