Makoto Shinkai Sineması

kelimelerin bahçesi film

Makoto Shinkai, ürettiği anime filmlerle kendine has üslubu olan yönetmenlerdendir. Özellikle filmlerinde süreklilik arz eden unsurlar ve kendine has üslubu ile kamuoyu tarafından Japonya’nın yeni Miyazaki’si olarak adlandırılmıştır.

1973 doğumlu olan yönetmenin animeye olan tutkusu ortaokul yıllarında yapmış olduğu çizimlerine dayanmaktadır. 1994 yılında Chuo okulundan mezun olduktan sonra bir video oyun şirketi olan Falcom’da tanışmaya başladı. Burada oyunların grafik tasarım işlerini üstlendi. Shinaki, 1999’da ilk animesi olan She and Her Cat’i yayınladı ve büyük başarılar elde etti. Daha sonra 2001 yılında Falcom’daki işini bırakarak animeler yapmaya başlamıştır. Günümüze kadar 10 esere imzasını atan Shinkai’nin sinemasal özelliklerine göz atalım.

Shinkai’nin filmlerinde genellikle melankolik bir hava hakimdir. Karşılıksız ilişkiler ve gelişim sancılarının bireysel yansımalarını görürüz sıkça. Özellikle Kelimelerin Bahçesi, Saniyede 5 Santimetre, The Place Promised in Our Early Days ve Dareka no Manazashi filmlerinde bu hakim temaya rastlarız. Bu filmlerinde diğer tekrar eden unsuru ise renk ve çizim kullanımlarıdır. Pastel tonların hakim olduğu filmlerde mor, mavi ve pembenin tonları sıkça kullanılır. Esrarengiz bir hava yaratılmaya çalışılırken diğer taraftan melankolinin rengi olan mavinin her tonunu onun filmlerinde görürüz. Onun animelerinde dikkat ettiğimiz diğer bir unsurda titizlikle işlenmiş insan duygularıdır. Bu duyguların yoğunluğu ilk bakışta izleyici tarafından fark edilir. Onun filmlerini tanımak için gökyüzüne bakmak yeterli olacaktır. Filmlerinde evrenin bütün sırlarını bize göstermek ister ve karakterlerin içindeki melankoliyi de gökyüzündeki mavi ve mor renk cümbüşe saklar. Bu melankoli havasını filmlerindeki yağmur sahneleri, soğuktan oluşan buğular ve rüzgarın sesiyle destekler. Yönetmenin filmlerini izlemek isteyenler için:

She and Her Cat – 1999
Voices of a Distant Star – 2002
The Place Promised in Our Early Days – 2004
5 Centimeters Per Second – 2007
Children Who Chase Lost Voices – 2011
Dareka no Manazashi – 2013
The Garden of Words – 201320 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »