Kültür Değer Olarak Anime

anime

Son yıllarda yükselen bir sinema değeri anime. Özellikle internet üzerinde oluşturulan kanallarda bir hayli izleyici kitlesi bulunan anime dizi ve filmler taşıdıkları mesajlar bakımından üretim alanları olan Japonya’dan dünyaya evrensel mesajlar göndermektedir. Bu anlamda hemen hemen her kültürden insanın izlediği bu filmler ve diziler izleyicisine sunduğu çeşit ve mesaj bolluğuyla farklı bir seyirci tecrübesi sunmaktadır.

Teknolojik ilerlemeler, vücudun statüsü, insan ilişkileri ve ütopik evrenlere yer verdiği kadar dünyada olup biten siyasal ve sınıfsal durumlara yer veren animeler dünya sinemasında ve tarihinde önemli izler bırakmıştır. Bu anlamda Hayao Miyazaki önemli örnek teşkil etmektedir. Seyircisine sunduğu evrenle kendine özgü bir anlatım oluşturarak dünya sinemasında tanınmıştır. Yönetmenler üzerinden değilde filmler ve diziler üzerinden gidecek olursak da dizi olarak One Piece, Naruto gibi örnekler önemli yer tutmaktadır. Özellikle One Piece dünyaca takip kitlesine sahip olan ve 657 bölümdür devam etmekle beraber mangası da halen daha yayınlamaya devam etmektedir. İzlenme oranlarının dışında içerdiği konularla Arap Baharından, siyah-beyaz çatışmasına, erkek-kadın ataerkil ilişkilerinden, modernizm vb. konulara ışık tutmaktadır. Çıkış olarak Japonya sınırlarını çoktan aşarak farklı konulara farklı kitlelere seslenmesini bilmiştir. Film olarak Ghost in Shell ve Akira örnekleri incelenmeye değerdir. Bu anlamda Akira özellikle sınırları hayllice aşmıştır. Öyle ki 1990 lardaki Balkanlardaki hareketlenmelerde Bosna duvarlarının birisinde Akira figürü görülür. Oluşturduğu evreni sınırları dışına taşıyıp verdiği mesajın gerçek dünyadaki karşılığını bulmuştur.

Anime doğası gereği doğduğu topraklar olan Japonya’dan sıyrılarak evrensel bir dil halini almaya başlamıştır. Bu açıdan anime sinemasının temelindeki manga da bu özelliğe kavuşmaktadır. Öyle ki Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Türkçe gibi dillerde mangalar, anime diziler, filmlerin sayısında artış görülmektedir. Özellikle Türkiye söz konusu olduğu anime dizi kanallarında mangaların ve dizilerin güncel şekilde çevrilmesi, takipçileri tarafından yayın saatinin beklenmesi, forumlarda ve fan sayfalarında sayfalarca konu olması dikkate değer bir durumdur. Bu durum başka sektörlerin Türkiye’ye atmasına ön ayak olmuştur. Özellikle Japon kültürüne ait eşya satan mağazaların artması, Japon yemekleri yapan restaurantların sayısının artması, yine hazır erişte ‘noodle’ makarna ithalatının artması bu anlamda dikkate değerdir. Bir sektör diğer sektörleri beslemektedir. Bu anlamda anime beraberinde yalnızca mesaj taşımakla kalmıyor ayrıca diğer kültür ve yaşam öğelerini de getirmektedir.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »