Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Kelimelerin Bahçesi Animesi ve Haiku Şiir Sanatı - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Kelimelerin Bahçesi Animesi ve Haiku Şiir Sanatı

The-Garden-of-Words-Takao-and-Yukino-830x480

Japon kültürünün iki kültürel öğesini bir eserde buluşturan anime film Kelimelerin Bahçesi, izlerken keyif alacağınız cinsten. Özellikle Japon kültürüne dair küçük ipuçları barındırması açısından değerlendirilmeyi hak ediyor. Film boyunca Japonya’nın sembolizmini yansıtan haiku şiirine, Japon Bahçe sanatına ve aile yaşamına dair ipuçlarına rastlamamız açısından önemli örnek teşkil etmektedir.

Hakiu, Japonya’da 16.yy dan beri kullanılan bir şiir türü olup söylenecek olanı imgelerle iletmeyi amaçlamaktadır. Her haikunun bir cevap haikusu vardır. Bu açıdan simgesel mesajdır her haiku. Bu şiirlerde doğayı, renkleri, mevsimleri, sürprizleri ve çelişkileri bulmak mümkün. Genellikle üç dize olan bu şiirler, 17 heceden oluşan bir ölçüye sahiptirler. Bu şiirler genellikle bir anın duygusunu yansıtma ve anlama açısından önemli rol üstlenmektedirler.  Birkaç haiku örneği:

tarla kuşu
çığlığı duyuluyor sadece
kendisi nerede?

usulca yağar
kesilmiş odun kokan
bir sokakta kar

garden_of_word_7

Japon Bahçeleri, Japonya’nın diğer sembolik simgelerinden biridir. Japon bahçelerinde yer alan kayalar, taşlar, köprüler, fenerler ve pavyon gibi aksesuarlar, bahçe mekanının ayrılmaz birer parçalarıdır. Bahçe içindeki yerleşimlerinde, her birinin ayrı ayrı anlamları vardır.

Bu bahçeler içinde ilk olarak Heian döneminde yapılıp Edo döneminde sürdürülen bahçeler, gezinti yapma amacıyla tasarlanmıştır. Bu bahçeler içerisindeki yürüyüş yolları ve manzara noktaları oldukça dikkatli bir şekilde planlanmaktadır.

Japon bahçe sanatının en temel unsurlarından biri sembolizmdir.

Japonlar sembolizmi kullanarak birçok doğa manzarasını küçük bahçelerde tasvir edebilmişlerdir. Buna bağlı olarak Japon bahçelerindeki her elemanın bir anlamı olduğundan, hiçbir eleman gelişigüzel yerleştirilemez.

Bunlardan birinin yokluğu ile bahçenin ifade etmek istediği anlam tamamen değişir. Şelaleler veya akarsuların Japon bahçelerinde büyük bir önemi vardır, Japon dağlarındaki akarsuların ve çağlayanların birer minyatür versiyonlarını temsil ederler.

Akarsuların aynı zamanda Japon bahçe sanatındaki anlamları Budizm inancına dayanmaktadır. Bu inanç sisteminde dağlardan çıkarak göle veya denize akan su, insanın doğum ile ölümü arasındaki yaşamını temsil etmektedir. Suyun içerisinde akıp geçtiği kayalar ise hayattaki zorluklar olarak kabul edilir.

Film bu kültürel öğeleri diğer bir kültürel öğesi olan mangayla buluşturmuş ve sonrasında animeye uyarlanarak seyirci önüne çıkma başarısını göstermiştir. Bu açıdan kültürel öğelerin buluşma alanı olarak görev görmüştür. Özellikle Japon Kültüründe yağmur öğesi önemli yer tutar. Yağmur mevsimi dört gözle beklenir.

Ruhların arındırılması açısından işlev gördüğüne inanılırken filmde de karakterimizin yağmur günlerde Japon bahçesine gitmeleri buna işarettir. Film boyunca yağmur damlaların sesini duyarız. Kültürel öğelerden bahsetmişken filmin konusundan da kısaca bahsederek yazımızı bitirip sizi filmle baş başa bırakalım.

Kelimelerin Bahçesi, ayakkabı ustası olmak için çabalayan bir genç olan Takao’nun hikayesini anlatıyor. Okuldan her yağmur yağmasında ayrılırak ve Japon bahçe stili ayakkabılar dikmek için çizimler yapmaktadır. Günün birinde kendinden yaşça büyük Yukino adlı bir kadınla tanışır.

Yukino’nun, Japon Bahçesinde Takao’ya söylediği bir haikuyla zamanla birlikteliğe dönen ilişki halini alır. Makoto Shinkai’nin romantik bir animesi olan Kelimlerin Bahçesi, ayakkabı tamircisi bir çocukla Yukino adlı kadının yağmur altındaki buluşmalarını konu ediniyor. İzlerken zevk alacağınızdan cinsten bir film animeseverleri bekliyor. İyi seyirler..

The Garden of Words / Kelimelerin Bahçesi 



20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.