Japonya’ya Özgü Bir Fetiş: Zettai Ryokiu

Japonya sıra dışı gelenekleri ve toplumsal yaşam öğelerinden birisi daha, Zettai Ryokiu. Genel olarak açıklayacak olursak, kadının mini etek ve uzun çorap arasındaki tenden alınan cinsel hazzı temsil etmektedir. Evet maskülen özellikleri ağır basan bir toplum olan Japonya’da ilginç bir olgu daha.

Anime, manga ve oyun karakterlerinde, özellikle son yıllarda sıkça gördüğümüz Zettai Ryouiki durumu son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle manga ve anime takipçilerinin sıkça gördüğü bu durum, Japonya’da gençler için hazırlanan mangalar, dergiler, animeler ve reklamlarda ön plana sürülerek takipçilerin cinsel zaaflarından yararlanarak daha çok satma ve ilgi uyandırma durumunu oluşturmuştur. Konuya diğer bir başka açıdan bakacak olursak  Zettai Ryouiki, kadın bedenin meta olarak kullanılmasına örnek olması açısından önemli bir örnektir. Özellikle geçtiğimiz yılın başında Absolute Territory PR adlı şirketin, Tokyo’daki Japon kızların bacaklarını reklam için kiralaması durumu bunu destekler nitelikteydi. Bu Japon firması, Zettai Ryouiki durumunu kapsayacak biçimde kızların günde 8 saat mini etek ve çorap arasında kalan ten bölgesine reklam vermekteydi. Daha sonra şirket görevlileriyle yapılan görüşmelerde, bu yöntemin satışları olağanüstü biçimde artırdığını pazarlama müdürleri belirtmişlerdi. Bu durum bazı medya organları ve kadın hakları savunucuları tarafından epeyce eleştirilmişti.

Zettai Ryouiki’nin içeriğine dair açıklama yapacak olursak, ideal oranı 4:1:2.5 (etek uzunluğu : açık bölge: dizin üstündeki çorap uzunluğu) gösterilmektedir. Fetiş olan bu olgunun beş farklı seviyesi olmakla birlikte (A, B, C, D, E) günümüzde bu durum pazarlama aracı olarak kadın bedeninin sunumu açısından hızla artmaktadır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »