Japonya’nın Ruhu Dinlendiren Ezgileri ve Enstrümanları

Japon Müziği

Uzakdoğunun mistik ezgilerinin kaynağı ilginç Japon enstrümanları büyüleyici tınılarıyla insanın ruhunu dinlendiriyor. Türk müzik aletlerine benzeyen yönleri elbette var ama ortaya çıkan müzik çok farklı.

Kodo ve Ondekoza gibi gruplarla bizde de oldukça beğeni toplayan taiko, iki taraflı çalınabilen bir davul. Çalması gerçek bir fiziksel performans isteyen büyük davul Odaiko, festivallerin vazgeçilmez, coşkulu bir parçası.

Noh ve kabuki tiyatrolarında çalınan tsuzumi kum saatine benzeyen hafif darbukayıda andıran bir enstrüman. Vuruş yapılan iki taraf arasındaki iplerle sesi yükseltip alçaltıyor. Sağ omuz üstünde ve kalçanın solunda çalınan iki modeli var.

Koto, 13 telli, mızrapla çalınan bizdeki kanuna benzer iki metre uzunluğunda bir çalgı. Sağ elin üç parmağına takılan fildişi mızrapla (tsume) çalınır. Sol el hareketli olan köprüleri oynatarak, ses aralığının yükselip alçalmasını sağlar. Koto,İmparatorluk sarayı orkestrası Gagaku’da ya da solo olarak çalınıyor.

Shimasen uda benziyen üç telli bir saz. Tiyatrolarda ve özellikle geyşa evlerinde popüler bu sazın, uzun olanlarına nagauta, kısa olanlarınaysa biwa denmekte.Boşluğun gizemli rahipleri komusoların meşhur bambu flütleri shakuhachi bu mistik gezginlerin elinde Shogun’un özel izniyle çalınan bir müzik aletiydi ve çok özel bir sesi vardı. Noh tiyatrosunda çalınan nokan ve festivallerde görebileceğiniz shinobue gibi flüt türleride mevcut.Bu farklı aletlerin meydana getirdiği çok sesli müziği hayashi adı verilen müzik gruplarının performanslarında izleyebilirsiniz.

Kaynak: Japon Yayınları20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »