Japonya’nın Minyatür Kenti: Tobu Dünya Parkı

Tobu Dünya Parkı

Japonya’nın Nikko şehri ilginç tematik parklarıyla ünlü.

1/25 ölçeğinde boyutlandırılmış minyatürlerden oluşan Tobu Dünya Parkı, ülkelerin sembolü olmuş 102 mimari anıtın sergilendiği bir tematik park. Mimari açık hava müzesi olarak tasarlanmış park, kıtalara göre ayrılmış, başlangıçta eski Japonya’nın Kinkauji, Todaiji ve itsukushima tapınakları, Himeji Kalesi gibi şaheserleri bulunuyor.

Tobu Dünya Parkı 1

Japonya’dan sonraki Asya bölgesinde Çin Seddi’nden, Hindistan’ın Taç Mahal’ine kadar pek çok örnek var. Devamında çok sayıda yapının yer aldığı parkın en geniş alanı Avrupa bölgesine ulaşılıyor. Partenon, Colosseum, Versay Sarayı, Pisa ve Eyfel Kuleleri görülecek yapılardan bazıları. Mısır’ın piramit ve sfenkslerinin bulunduğu alanın ilerisinde Özgürlük Anıtı, Beyaz Saray, İkiz Kuleler ve New York Harlem’den bir kesitle Amerika bölgesi bulunmakta. Park, Modern Japonya’dan Tokyo Kulesi, Narita Havalimanı gibi örneklerle son buluyor.

Kaynak: Japon Yayınları20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »