Japonya’da Yeni Dinler I Shinko Shukyo

Japonya Yeni Dinler

Japonya’da Tokugawa Dönemi sonrası Budizm, Taoizm, Shintoizm ve Zen Budizm’ine ek olarak yeni dinler ortaya çıkmıştır. Bu ortaya çıkan yeni dinlere ”shinko shukyo” adı verilmiştir.

Yeni dinler olarak adlandırılan ”shinko shukyo’, II. Dünya Savaşı sonrası devlet baskılarının ortadan kaldırılmasıyla ortaya çıkan rahat ortamda ortaya çıkmış ve sayısı hızla artmaya başlamıştır. Bu yeni dinler arasında Thomas Edison’a tapanlar Denshinkyo, yani ”Elektrik Dini” gibi uç örnekler bulunurken bunun yanında Budizmin alt kolları da kendi arasında din özelliği kazanmıştır.

Japonya İnanç

Budizmden beslenen bu kollardan bazıları güçlenmiş ve fazla üye toplamayı başarmıştır. Bunlardan en fazla üye toplayan Soka Gakkai, Budizmin Nichiren mezhebinin bir koludur ve 6 milyon üyeye sahip olduğu belirtilmektedir.

Shinko Shukyo’nun üyeleri arasında ise en çok ev kadını, bar hostesi ve yan işlerde çalışan işçiler yer almaktadır. İnsanların sosyal ihtiyaçlardan beslenerek türeyen bu yeni dinler, Yeni dinlerle birlikte bir grubun parçası olma alışkanlığı ortaya çıkmıştır. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda dinlere üye olmuşlardır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »