Japonya’da Omotenasi Kültürü

omotenashi 2

Japon ve Türk halkının ortak noktalarından biri misafirperverlik.

Her iki milletin insanı da konuklarına karşı son derece güler yüzlü, nazik ve samimi. Çay seremonisi chanoyu ustası Sen no Rikyu’nun temellerini kurduğu omotenasi, içten, dürüst ve temiz kalple Japon usulü misafir ağırlama kültürünün adı.

omotenashi

Omotenasi ruhunu sadece konuk olduğunuz bir arkadaşınızın evinde değil, bu pozitif enerjiyi tüm Japonya’da hissedeceksiniz. Belki bir izakayada (Japonya’da içki içilen bar ve mekanlara verilen isim), belki bir otelde, uçakta ya da restaurantta.

omotenashi 1

Japonca’da misafir ve müşteri kelimeleri arasında anlam farkı yok, ikisi de eş anlamlı. Japonya’ya gelen bir turist müşteri değil, rahat etmesi gereken bir konuktur. Müşteri velinimetimizdir sözü Japonya’da hizmet verenlerin temel ilkesi. Zira omotenasi kültürünün sindiği bu topraklarda müşteri değil misafirsiniz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »