Japonya’da Bir Kedi Adası: Aoshima

Aoshima Adası

Emekliliğinin tadını çıkaran yaşlı insanlar ve adanın asıl sahipleri olan kediler, Aoshima’da bir arada yaşıyor. İnsan nüfusunu azınlıkta bırakan kedilerden dolayı adanın adı, Kedi Adası.

Aoshima en parlak çağındayken yaklaşık 900 insan burada ikamet ediyordu, fakat son 70 yılda genç insanların taşınmasıyla birlikte nüfus geriledi. Bugün adanın resmi nüfusu 22 iken, kedi nüfusu 120’den fazla. Kedilerin adaya getirilmesinin asıl sebebi, balıkçı teknelerini farelerden temizlemekti. Şimdilerde ise adada herhangi bir mağaza veya otel olmamasına rağmen ülkenin her yerinden turistler buraya akın ediyor. Adaya köpek getirilmesi ise yasak.

Sadece iki günde bir Aoshima ile Japonya’nın geri kalanını bağlayan feribotlar sefer yapıyorlar. Fakat bu bile kedi severleri caydırmıyor. Yerliler ise sakin hayatlarının günübirlikçi akınlarıyla bozulacağı endişesini duyuyor.

Kediler zaman zaman, adada yaşayan insanlar ve turistler tarafından besleniyorlar. Fakat birçok kedi kendi kendine yemek buluyor, yerlilerin bitkilerini ve mahsullerini eşeliyor veya etrafta bulunan yenebilir şeyleri yağmalıyor. Kedi nüfusunu kontrol altına almak için şu ana kadar 10 kedi kısırlaştırıldı. Fakat gelen turistlere rağmen Aoshima’da insan sayısı hala azınlıkta.

Haber: Naile Billur Selekoğlu / MMM

Kaynak: Reuters20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »