Japonya Kyoto Tapınakları: Otagi Nenbutsu-ji

SONY DSC

Kyoto, Japonya’nın en güzel tapınaklarıyla süslenmiş eski başkenti.

Hepsi birbirinden harika, binlerce tapınağın Kyoto’da bulunması kuşkusuz tesadüfi bir durum değil, bu durumda imparatorun şehri olmasının bunda büyük payı var. Kyoto’nun doğası ve tapınakları birbiriyle o kadar uyumlu ki, sanki biri diğeri olmadan güzelliğini, anlamını kaybedecekmiş gibi.

Tapınaklar diyarı Kyoto’nun batı yakasında, sessiz ve dingin ormanın ücra bir bölgesinde, biraz ürkütücü atmosferiyle hayli değişik, pek bilinmedik bir tapınak var, adı Otagi Nenbutsuji. 1200 rakan heykeli tapınağın en etkileyici yanı. Rakanlar bizzat Buda’nın kendi eğittiği havarileriymiş. Heykellerin her biri farklı bir vücut dili ve yüz ifadesi ile şekillenmiş.

Heykellerin arasında bir keşife çıkarak en hoşunuza giden rakanı seçip bir hatıra pozu vermelisiniz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »