Japonların Şifacı Deniz Yaratığı: “Amabie”

Osamu Tezuka hayranı Aygün geri döndü! Malum, uzun bir süredir yoktum bazı durumlardan ötürü. Fakat yeniden sizlerleyim! Arada Japon kültürü ile ilgili hoşuma giden şeyler hakkında birkaç yazı ile de karşınıza çıkacağım ama Tezuka ile ilgili yazılarım da yakında burada olacaklar. (*^^*)

Gelelim asıl konumuza, yani “Amabie” konusuna… Kendisini keşfetme hikayem şöyle: Psikolojimin yerlerde olduğu bir Perşembe sabahı Instagram’da geziniyordum. Derken Japonya hakkında bilgiler veren çok ünlü bir İngilizce sayfanın Amabie’nin illüstrasyonunu paylaştığı gönderiye rastladım. Çok garip bir yaratıktı bu Amabie. Sonra araştırmaya karar verdim, ardından da sizlerle paylaşmaya…

Amabie (Katakana: アマビエ / Hiragana: あまびえ), Japon efsanelerinde geçen bir deniz yaratığıdır. Deniz kızına çok benzemektedir fakat tıpatıp aynı değillerdir. Saçları uzun, pullu bedenli, kuş gagasına benzer ağzı ve üç bacağı bulunur (ve bunları gördükten sonra dedim ki: “Japonların deniz kızları bile farklı.”). Bu yaratık denizde ışıklar saçarak belirir.

Amabie hakkında edinilen bilgiler oldukça kısıtlıdır. Japonlar bu yaratığın kendilerini hastalıklardan koruduğuna inanırlar, bu yüzden Japonya’nın belirli yerlerinde Amabie görsellerine sıkça rastlanır. Bazı kişiler “Amabie”nin kendisiyle benzer özelliği taşıyan başka bir yaratık olan Amabiko’nun isminin yanlış yazılması sonucu oluştuğunu, bazıları ise Amabie’nin Amabiko’nun bölgesel bir versiyonu olduğunu düşünür.

Amabie’nin tam olarak ne zaman çıktığı belli değildir fakat kolera gibi salgın hastalıklarının yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber ortaya çıktığı söylenir. Amabie hakkında kayıtlara geçen tek efsane şöyledir:

1846 yılının Nisan ayında, Japonya’nın Higo eyaletinden (günümüzdeki Kumamoto eyaleti) gelmiştir. Bazı gecelerde denizin kıyısındaki sularda ışık saçarak kendini belli etmiştir. Bir hükümet görevlisi denizde beliren o garip ışığın ne olduğunu araştırmak için dışarı çıkmıştır. Işığa doğru yaklaştığında malum yaratık ortaya çıkmıştır. Kendisini “Amabie” olarak tanıtan bu yaratık insanlara altı yıllık tampon mahsülünün geleceğini söylemiştir. Ayrıca herhangi bir salgın yaşanması durumunda Amabie resimlerinin herkese gösterileceğini ve bu sayede insanların herhangi bir zarara karşı korunacağını söylemiş ve ardından denize geri dönmüştür.
Kısa bir süre sonra Amabie’nin hikâyesi herkesçe duyulmuş ve artık Japonya’nın önemli simgelerinden biri hâline gelmiştir.

Yazar: Aygün Coşkun20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »