Japon Yayınları I Nusret Sancaklı – Japonca Dil Bilgisi 1

Japonca Dil Bilgisi Kitabı

1996 yılında Kastaş Yayınevi tarafından yayınlanan ”Japonca Dil Bilgisi” kitabı, Nusret Sancaklı tarafından  tamamen Japonca okuma-yazmalı olarak hazırlanmış. Gayesini; Japonca öğrenmek isteyen kişilerin bu işi ciddiye alıp, Japoncayı doğru öğrenmelerini sağlamak olarak gösteren yazar, tecrübelerine dayanarak Japonca öğrenmenin yolunu okuyucuya sunuyor.

Kanji alfabesine dayalı bir dil olan Japonca dili, Kanji her karakteri bir kelimeyi ya da bir anlamı ifade ettiğinden okunması ve yazılmasının bilinmesi halinde, Japonca’nın ezberlenmeden öğrenildiği, sonrasında da unutulmadığı bilinen bir gerçektir.

Japonca Kanji, Hiragana ve Katangana alfabelerine göre harflerin ve hecelerin birbirlerine karşılıklarını Türk alfabesi ile Türkçe okunuşu ve Türkçe yazımı sağlanan bu kitapta; Önce Japonca kalıpları yazıldıktan sonra bu hecelerin altına veya karşısına Türk alfabesi ile okunuşları, Kanjilerin hemen üstlerine de Hiragana okunuşları yazılarak Japonca ve Türkçe dilbilgisi kurallarına göre hazırlanan ve herkesin Japonca’yı kolay öğrenmelerine neden olacak bu kitabı öğrencilerimize sunuyoruz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


  • Japonca öğrenen

    Bu kitabın serisini aldım (2 ve 3’ü PTT kitaptan sipariş vermiştim birkaç yıl önce). Sanırım en faydalı kitap piyasadaki.
    İçerisindeki Kanjileri gerçekten öğrenem hevesiyle de not ederek çalıştığınızda inanın çok şey öğreniyorsunuz. Şu anda orta-seviye Japonca kursuna gidiyorum, ama kitap sayesinde daha fazla Kanji’ye aşinalığım var.
    Piyasadaki Japonca gramer kitabının azlığına rağmen, gerçekten kıymetli bir kitap olarak durduğuna inanıyorum.

Translate »