Japon Tanrılar Yolu: Shinto

Miyajima, Famous Big Shinto Torii Standing In The Ocean In Hiros

Dünyanın en eski dinleri arasında yer alan Şintoizm, M.Ö.VII yy kadar dayandırılabilinecek Japonların Milli Dini karekterlerinden biridir. Şintoizmin Japoncada karşılığı Kami Nomiçi olup Tanrıların Yolu anlamına gelmektedir.

Japonlar için doğadan insandan daha güçlü ve yıkıcı olabileceğini görmüş, doğa güçlerine duydukları saygıyı ifade etmek için onlara ‘‘en yüksek yerde bulunan varlık’’ anlamına gelen Kami adı vermişlerdir. Kami adı dağ, ağaç, akarsu, rüzgar gibi doğa varlıkları ve güçleri için kullanıldığı gibi insanlar içinde kullanılmaktadır. Shinto inanıcına göre Kamilerin biri yumuşak diğeri sert olmak üzere iki tane ruh yönü bulunmaktadır.

Shinto inancına göre, kami atanın soyundan gelen bir yoldur. İnsanların dünyasını ve ruhların dünyasını içine yerleştirmekte, kayalar, yemekler ve nehirler de dahil olmak üzere her maddenin özünde ruhlar var olduğu esasına dayanmaktadır. Shinto inancına göre, her insanın reikon denen ruhu vardır ve ölünce insanın bedenini terk edip ruh ölmüş atalarıyla buluşur.

Japon evlerinde ‘‘Butsudan’’ adı verilen bir rafta çiçek, taze meyveler, kutsal simgeler, küçük heykelcikler ve atalarını simgeleyen figürler bulunur. Aile üyeleri burada atalarına saygı sunarak onları onurlandırır ve yapacakları işler için yardım isterler. Dua edilerek ailenin ve toplumun yüceltilir.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »