Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Sinema Dergisi'nin 5. Sayısı Çıktı! - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Sinema Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı!

JAPON SİNEMA DERGİSİ 5. SAYI HABER GÖRSELİ

Japon Sinema Dergisi’nin 5. Sayısı okuyucu ile buluştu!

Psikolojik-karanlık tema etrafından şekillendirdiğimiz Japon Sinema E-Dergimizin 5. sayısının ‘‘Sinema Dosyası’’ bölümünde Japon Sineması’nda adından serseri ve gölge savaşçısı rolleriyle söz ettirmiş usta oyuncu Tatsuya Nakadi’ye özel bir dosya açarken; bilim-kurgu çalışmaları ve Ghost in the Shell filmi ile tanıdığımız yönetmen Mamori Oshii’yi ele alıyoruz. Japon Bilim-kurgu Sinemasının özgün animasyon filmlerinden Metropolis ve Ne-Tokyo’yu sizlere yazarken bu filmlerin yanında psikolojik bir aşk hikayesi Villon’s Wife’a yer veriyoruz. Sinema dosyasının listeler kısmında ise bu ay en iyi 10 kadın sinema oyuncusu, en iyi 10 bilim-kurgu filmi ve birbirinden sarsıcı Japon belgesel filmlerine tanıtıyoruz.

‘‘Anime-Manga Dosyasında’’ anime müziklerindeki karanlık-psikolojik geleneğe, MangaDenizi ile manga yayını üzerine yaptığımız röportaja, çok okuyan Japonya’nın light novel kültürüne yer verirken; kültürel sanatsal birikimi ile izleyici iyi büyüleyen Ergo Proxy serisine, dört Japon yazarın imzasını taşıyan melankolik Aoi Bungaku (Mavi Edebiyat Öykülerine) ve psikolojik-siberpunk anime serilerini üreten anime stüdyolarına ışık tutuyoruz. Bunların yanında bu ayki anime listemizde psikolojik-gerilim türünde 10 anime serisini okuyucuya tanıtıyoruz.

Japon Sinema E-Dergisi Sayı 5

‘‘Japon Kültürü Dosyası’’ bölümünde Awa Dans Festivaline, Japonya’daki evcil hayvan bakımına, Japon insanın bunalım ve intihar olaylarına ve Tokyo’nun tapınak bölgesi Asakusa’yı anlatıyoruz.

‘‘Japon Edebiyatı Dosyası’’ bölümünde Japon edebiyatının dört önemli yazarı Ryunosuke Akutagawa, Osamu Dazai, Yukio Mişima ve Yasunari Kawabata’ya yer verirken öneri bölümümüzde 3 kitap tanıtımı ile yazarlara ve çevirmenlerine destek olmayı amaçlıyoruz.

‘‘Japon Kültür Etkinlikleri Dosyası’’ bölümünde Antalya 2016 Expo: Japon Esintisine, Suzuki Mohri ile Shodo Atölyesi ve Anime/Manga Hikaye Yarışmasına haber olarak yer veriyoruz.

Dergiyi okumak için tıklayınız.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.