Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Sinema Dergisi'nin 4. Sayısı Yayınlandı! - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Sinema Dergisi’nin 4. Sayısı Yayınlandı!

DERGİ 4. SAYI DUYURU

Japon Sinema Dergisi’nin 4. sayısı okurlarla buluştu! 

Yayın hayatına başladığımız 2015 yılı Aralık ayından bugüne kadar beşinci ayımızı geride bırakmanın sevincini yaşıyoruz. Sizlere başucu kaynağı olabilecek bir yayın oluşturmak amacıyla çıktığımız yolda beşinci ayımız geride kaldı. Geride kalan bu sürede sizleri Japon sineması, Japon kültürü, anime-manga ve etkinlikler alanında bilgilendirmeye çalışırken daha önce dile getirilmemiş konularda aydınlatmaya çalıştık. Aylık olarak çıkardığımız  sinema-kültür dergisi ile okurlarımıza baş ucu kaynağı sunmaya çalıştığımız Japon Sinema Dergisi’nin 4. sayısı ile karşınızdayız.

Japon Sinema E-Dergimizin 4. sayısının ‘‘Sinema Dosyasında’’ Japon Sinemasında adından söz ettirmiş yönetmen Seijun Suzuki’yi, yine Ozu’nun Noriko Üçlemesi filmlerinin Japon dişil yüzü Setsuko Hara’yı ve Japon sinemasında önemli işlere imza atmış Japon film-yapım stüdyolarını ele alıyoruz. Klasik dönem konularına ek olarak bir arada kalmışlık hikâyesi olarak Hirokazu Koreeda’nın ‘‘Like Father Like Son’’ filmini, Japon animasyonun işleyen lokomotifi Hayao Miyazaki’yi konu alan Düşlerin ve Deliliğin Krallığı belgeselini ve komedi tutkunlarına özel 6 film tanıtımına yer veriyoruz.

Japon Sinema E-Dergisi Sayı 4

‘‘Japon Kültürü Dosyasında’’ samurayların 4 önemli motifini, Japonya’nın birbirinden korkunç şehir efsanelerini, Japonya’da beden dili hareketleri ve Japonya’daki J-Pop sanatçılarından Faky müzik grubuna ışık tutuyoruz.

‘‘Anime-Manga Dosyasında’’ animelerdeki samuray öğretisi konulu 4 anime serisine ve animelerdeki Japon kadınlarının nasıl temsil edildiği sorusuna yanıt arıyoruz. Japon çizgi romanına can veren 6 mangakaya, animede kendine has uslübü oluşturmuş Gen Urobuchi’ye yer verirken bunlara ek olarak Kyuubi efsanesinin animelerdeki temsiline, Japonya’nın görsel romanlarına, otakuların cenneti Nakano Broadway’e yer veriyoruz.

Japon kültür etkinliklerden haberdar olmak isteyen okurlarımıza da bu ay Origami ve Sumi-e Sergisi’nin, Erciyes Üniversitesi Japon Kültür Günleri ve 10. Uluslararası Manga Ödülleri Yarışmasının duyurusunu yapıyoruz.

Dergiyi okumak için tıklayınız.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.