Japon Resim Sanatı: Ukiyo-e

Ukiyo-e resim sanatı 1

Ukiyo-e resim sanatı Japon kültürel kimliğini yansıtan en önemli öğelerden biridir. Günümüzdeki birçok ressama ilham olmuşlardır.

Ahşap baskı tekniğinde yapılan resimler olan Ukiyo-e, Edo (Tokugawa) Dönemi’nde ortaya çıkmış ve günümüze kadar birçok öyküyü, dünyanın gerçeklerini resmetmiştir. Yüzen dünyanın resimleri anlamına gelen Ukiyo-e, dönemin önemli kabuki aktörlerini, devrin ileri gelenlerini ve dünyanın yansımalarını konu edinmiştir.

Ukiyo-e resim sanatı

İlk dönemlerde daha çok kitapların içerisinde kullanılan ukiyo-e resimleri, günümüzde bağımsız olarak tablo olarakta yapılmaktadır. Japon Kabuki tiyatrosu oyunlarının posterleri de uzun süre ukiyo-e tekniğinde hazırlanmıştır. Ukiyo-e sanatının en bilinen sanatçıları: Utamaro, Hokusai, Hiroshige ve Sharaku’dur.

Ukiyo-e resim sanatı 2

Ukiyo sözcüğü, Budist aydınlanmada ölümlülük ve bilinçliliğin olmadığı bir dünyayı ifade etmektedir. İnsanlar çok sevdikleri bir şeyi kaybettikleri zaman acı çekerler. Bu acı insanın aydınlanmasının kaynağı olup keder dolu dünyanın yoludur. Bu yola Ukiyo adı verilir. Ukiyo-e sanatçıları da Kabuki oyuncuları gibi keder dolu dünyanın kaybolmaya yüz tutmuş güzelliklerini tasvir etmişlerdir.

Günümüzde birçok sanatçı tarafından ukiyo-e sanatı yaşatılmaya devam etmektedir.

Ukiyo-e resim sanatına dair hazırlanmış birçok belgesel bulunmakta. Bunlardan birisini sanat hakkında daha çok bilgi edinmek isteyenler için paylaşıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=_QkHVh5KTzU

Yazar: Gökhan Kuloğlu20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »