Japon Oyuncular: Takashi Shimura

Takashi Shimura

Bundan tam 111 yıl önce, tarihin 12 Mart 1905’i gösterdiği gün Takashi Shimura dünyaya geldi. Daha çok Akira Kurosawa’nın yönettiği filmlerle bilinen oyuncu, kendi dönem meslektaşları arasında Japonya’nın en çok bilinen yüzlerinden biri olarak hafızalara kazındı. Shimura beyaz perdeye ilk adımını Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığıi Sanshiro Sugata (1943) filmi ile attı. Shimura, Kurosawa’nın üç çalışması dışında tüm filmlerinde oynadı. Red Beard filmi ileyse ikili yeniden birlikte çalışmaya başladı. Beraber geçirdikleri 20 yıl içerisinde Shimura’nın yer almadığı o üç film ‘Sanshiro Sugata Part II (1945), One Wondeful Sunday (1947) ve The Lower Depths (1957)’ idi. Shimura Kagemusha (1980) filmi için kısa bir bölüm yazmış olsa da, yazdığı bu kısım daha kısa gösterilen uluslararası versiyonunda çıkarıldı.

Tiyatro kökenli olan Shimura Kurosawa’nın dikkatini üzerine çeken, muhteşem bir oyunculuk yeteneğine sahipti. Shimura, tartışmasız bir şekilde en iyi oyunculuğunu başrolünde yer aldığı İkiru (1952) filminde sergiledi. Shimura, filmde ölümle mücadele eden bir devlet memuru olan Kanji Watanabe’yi canlandırıyordu. Shimura, sinema kariyeri boyunca , Kurosawa filmleri dışında iki yüzden fazla farklı filmde yer aldı.

Bu filmler arasından Sizin favori Takashi Shimura karakteriniz hangisi?

Yazar: Yeter Şeko20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »