Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Oyuncu Takashi Shimura'nın Hayatı - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Oyuncu Takashi Shimura’nın Hayatı

takashi shimura japon oyuncular

Bundan tam 111 yıl önce, tarihin 12 Mart 1905’i gösterdiği gün Takashi Shimura dünyaya geldi. Daha çok Akira Kurosawa’nın yönettiği filmlerle bilinen oyuncu, kendi dönem meslektaşları arasında Japonya’nın en çok bilinen yüzlerinden biri olarak hafızalara kazındı.

Takashi Shimura Hayatı ve Filmleri

Shimura beyaz perdeye ilk adımını Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığıi Sanshiro Sugata (1943) filmi ile attı. Shimura, Kurosawa’nın üç çalışması dışında tüm filmlerinde oynadı. Red Beard filmi ileyse ikili yeniden birlikte çalışmaya başladı. Beraber geçirdikleri 20 yıl içerisinde Shimura’nın yer almadığı o üç film ‘Sanshiro Sugata Part II (1945), One Wondeful Sunday (1947) ve The Lower Depths (1957)’ idi. Shimura Kagemusha (1980) filmi için kısa bir bölüm yazmış olsa da, yazdığı bu kısım daha kısa gösterilen uluslararası versiyonunda çıkarıldı.

Tiyatro kökenli olan Shimura Kurosawa’nın dikkatini üzerine çeken, muhteşem bir oyunculuk yeteneğine sahipti. Shimura, tartışmasız bir şekilde en iyi oyunculuğunu başrolünde yer aldığı İkiru (1952) filminde sergiledi. Shimura, filmde ölümle mücadele eden bir devlet memuru olan Kanji Watanabe’yi canlandırıyordu. Shimura, sinema kariyeri boyunca , Kurosawa filmleri dışında iki yüzden fazla farklı filmde yer aldı.

Bu filmler arasından Sizin favori Takashi Shimura karakteriniz hangisi?

Yazar: Yeter Şeko20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.