Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Müziği Terimleri - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Müziği Terimleri

Geleneksel veya modern.. Japon müziğine bir şekilde bir yerlerden dokunuyoruz. Dinlediğimiz Japon müziğinde bilmediğimiz bazı terimler var. Merak ettiğiniz Japon müziği terimleri bu yazıda!

Japon Müziği Terimleri

民謡 (みんよう) — Japon Halk Müziği

Geleneksel Japon müziği, tarihsel dönem, bölge, kültür ve kişisel beğenilere bağımlı olarak önemli farklılıklar gösterir. Saray ve tiyatro kökeninden beslenen gagaku, ongaku ve enstrümental müzik diye üçe ayrılır.

Japon Müziği Terimleri

演 歌 (  ) –  Ballad

Ballad, Japon türküsüne verilen isimdir. Geleneksel Japon müziği olan ballad, festivallerde, ağıtlarda ve dinsel törenlerde dile getirilir. En bilinen müzik aletleri arasında samisen, bambu flüt yer alır.

Japon Müziği Terimleri

演歌 – Enka

Japon türküsü anlamına gelen Enka aşkın, üzüntülerin, melankolik duyguların şarkılarda tekrar ettiği Japon müziğidir. Shamisen, koto ya da taiko gibi müzik aletlerinin şarkılara eşlik ettiği Enka müziğinde şarkıcılar geleneksel kıyafetler giyerler. Bu kıyafetlerin de başında kimono gelmektedir. Hibari Misora, Keiko Fuji, Hachiro Kasuga bu müziğin en önemli temsilcileridir.

Japon Müziği Terimleri

-ェ イ ポ ッ プ (     ) – J-pop

J-Pop, Japon pop müziğinin kısaltmasıdır. J-pop, Japonya’da 1990 başlarında popüler olmaya başlayıp öne çıkan sanatçıları arasında Ayumi Hamasaki, AKB48, Flower, Tokimeki♡Sendenbu, Sakurako Ohara yer almaktadır.

-ェ イ ・ ロ ッ ク (      ) – J-rock

J-Rock, Japon rock müziğinin kısaltılmışıdır. J-rock, 1960’larda Amerikan ve İngiliz tarzı rock müziğinden etkilenerek ortaya çıkmıştır. Japonya’nın ilk rock grubu ise Group Sounds’tur. Bu grup şarkılarını İngilizce olarak okumuştur. 1970’li yılların başında ortaya çıkan folk rock grubu Happy End  ise şarkılarını Japonca oluşturan ilk rock grubu olmuştur. Günümüzde ise Baby Metal, Seikaima II, Scandal, The Gazette, Nightmare bilinen gruplar arasındadır.

Malice Mizer | Biraz J-Goth Biraz Visual Kei

ヴィジュアル系 (ゔぃじゅあるけい) — Visual Kei

Visual Kei, Birleşik Krallık’taki glam rock müziğin Japonya’daki temsilidir. J-Rock’un bir alt kolu olarak nitelendirebileceğimiz visual kei, 1980’lerde ortaya çıkmıştır. Müzikte görsel stil olarak adlandırabileceğimiz akımın temel özelliği değişik makyaj, saç stili ve kostümlerin kombinasyonudur. Günümüzde visual kei türünde en etkili Japon müzik grupları Dir en grey, L’Arc~En~Ciel, SHAZNA, PENICILLIN, Pierrot ve MALICE MIZER’dir.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.