Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Filmleri Bülteni: Tokyo Family - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Filmleri Bülteni: Tokyo Family

255-1111_4C_0910

Tokyo Family (2013)

Yönetmen: Yōji Yamada
Senaryo: Yōji Yamada, Emiko Hiramatsu
Oyuncular: Isao Hashizume, Kazuko Yoshiyuki, Masahiko Nishimura, Tomoko Nakajima, Satoshi Tsumabuki
Müzik: Joe Hisaishi
Gösterim Tarihi: Ocak 19, 2013 (Japonya)
Süre: 146 Dakika

Film Hakkında

Ozu’nun Tokyo Hikayesi’ni Tokyo’nun günümüzdeki değişim izlerini takip amaçlı Yôji Yamada’nın Tokyo Family filmi aynı konu üzerinden Ozu’yu anarak değişimin güncelliğini koruduğunu yansıtmaktadır. Filmde modern değişimi ve kültür-toplum üzerindeki etkisini bariz olarak yaşlı çiftin otel sahnesinde görürüz. Eskiyi hatırlarlar yeni şeylere bakarak. Etraflarındaki modern yaşam biçimi, parıltılı ve gürültülü hayat onlara göre değildir.

Tokyo Family filminde kadın şehrin parlayan ışıklarına sebep perdeyi kapatmak ister. Tokyo’nun postmodern mimarisi, dönme dolabı, gökdelenleri ona uyku kaçırıcı gelir. Bu iki filmde yine aile yapısının değişimini okumak mümkündür. Geniş aile yapısı ve ailenin toplumun en küçük yapı taşı olduğu olgusunun yıkılışı filmlerde bize aktarılır. Tokyo Family filminde yaşlı çiftin doktor olan çocuklarının evleri küçüktür. Çekirdek aileye göredir ve zaten çocukları çekirdek aile yapısındadır. Bu anlamda yine aile içi bağlar sanki yokmuş gibi izleriz. Bireyler tek başlarına yaşam içinde vardırlar. Yönetmen böylelikle modernleşme sonrası değişimi aktarmıştır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.