Japon Filmleri Bülteni: The Taste of Tea

The Taste of Tea

The Taste of Tea / Çayın Tadı (2004)

Yönetmen: Katsuhito Ishii
Senaryo: Katsuhito Ishii
Oyuncular: Tadanobu Asano, Takahiro Sato, Maya Banno, Satomi Tezuka, Tomokazu Miura, Tatsuya Gashuin, Anna Tsuchiya, Rinko Kikuchi
Müzik: Little Tempo
Gösterim Tarihi: Temmuz 17, 2004
Süre: 130 Dakika

Film Hakkında

Japon yazar ve yönetmen Katsuhito Ishii’nin üçüncü filmi olan The Taste of Tea, gerçeküstü dünyanın içinde sizleri kısa bir yürüyüşe çıkarıyor. Bu yolda Ingmar Bergman’ın Fanny and Alexander filmi ile de karşılaşıyorsunuz.

Japonya’nın kırsalında yaşayan geniş bir ailenin hayatına odaklanan filmde Haruno’nun gözünden ailesinin portresini izleriz. Ergenlik sorunları yaşayan Hajime, anne Yoshiko’nun yeni manga yazma uğraşı peşinde koşturur, büyükbaba Akira ise  Yoshiko’nun mangalarında karakter yaratma çabasındaki tek uğraştır.

Haruno sürekli kendisinin büyük yansımasını görür ve korkar. Bununla mücadele etmenin yollarını arar. Savaştan kalma askeri üstteki eğitim demirinde takla atarsa bu korkusunu yeneceği söylemini duyar ve yasaklanan bölgede kendi mücadelesine başlar.

Birçok film festivalinde 20’ye yakın ödül kazanan bu gerçeküstü filmi izlerken Ozu ve Bergman’ın silüetlerini göreceğinizi söylüyor ve sizleri fragman ile başbaşa bırakıyoruz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »