Japon Filmleri Bülteni: The Ring

Sadako emerging

Ringu / Halka (1998)

Yönetmen: Hideo Nakata
Senaryo: Hiroshi Takahashi
Oyuncular:  Nanako Matsushima, Hiroyuki Sanada, Rikiya Ōtaka, Yoichi Numata
Gösterim Tarihi: 31 Ocak 1998
Süre: 95 Dakika

Film Hakkında

Kanı kaynayan bir lise öğrencisi olan Tomoko, üç arkadaşıyla birlikte kısa bir tatil için Izu yarımadasına gider. Fakat kaldıkları kulübede garip bir kaset bulup onu izlerler. Videoyu bitirdikten sonra telefon çalar ve telefondaki ses 7 günlerinin kaldığını söyler. Bu sürenin sonunda Tomoko ve diğer 3 arkadaşı farklı yerlerde ölü olarak bulunurlar.  Bilinmeyen ölümler üzerinde araştırma yapan gazeteci Reiko, yeğeni Tomoko’nun da başına gelen bu olay sonrasında konuyu derinlemesine araştırmaya başlar.

Bundan 13 yıl önce Amerikan versiyonu gösterime girdiğinde kuzenim “Bu filme iyi diyorlar.” Dediğinde ilk önce o dönemde vasatın üzerine çıkamayan korku filmlerinden biri olduğunu düşünüp burun kıvırmıştım, fakat filmi izledikten sonra  aynı gece evde her yere ışıkları yakıp tekrar ışıkları kapatarak gittiğimi ve uyku zorluğu çektiğimi hesaba katarsak üzerimde sağlam bir etkisinin olduğunu inkar edemem. Komplike konusu ve yarattığı gergin ortamla Ringu’yu her ne kadar final sahnesini Amerikan versiyonu kadar başarılı bulmasam da hem filmi izlemeyenlerin hem de Amerikan Versiyonunu izleyenlerin kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi filmin 1964 Japon yapımı “Onibaba” ve 1980 Kanada yapımı “The Changeling” filmlerinden de esintiler taşıdığını dipnot olarak düşelim.

Yazar: İsmail Açıkel20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »