Japon Filmleri Bülteni: Taiyou No Uta

Taiyou No Uta Film

Taiyou No Uta / Güneşe Ağıt (2006)

Yönetmen: Norihiro Koizumi
Senaryo: Kenji Bandō
Oyuncular: YuiTakashi Tsukamoto, Kuniko AsagiGoro Kishitani, Sogen Tanaka, Airi Toyama
Müzik: Yui
Gösterim Tarihi: 17 Haziran 2006
Süre: 119 Dakika

Film Hakkında

Loş sokak ışığının altında açan ayçiçeğinin ölümsüz şarkısız sizleri bekliyor.

Japon şarkıcı Yui’nin de başrolünde oynadığı Taiyou No Uta, 2016’da aynı isimle Amerikan versiyonu çekilmiştir. Ayrıca filmin orijinal film müziği CD’si de bulunmaktadır.

Teninde bulunan alerjiden dolayı UV ışınlarına maruz kaldığında cildi bozulan ve ölüm tehlikesi olan Kaoru, güneşe çıkamadan ev hapsi bir hayat yaşamaktadır. Gündüzleri uyurken geceleri tek tutkusu olan gitarını çalmak için sokağa çıkarak yazdığı şarkıları çalmaktadır. Bunun dışında yine her gün evinin karşısındaki otobüs durağını izlemekte ve buradan arkadaşlarıyla sık sık sörf yapmaya giden Kōji Fujishiro’yu izlemektedir.

Yine bir gün geceleyin şarkı söylemek için kuzeni ile sokağa çıkar ve burada Koji’ye rastlar. Peşinden koşar ve ondan hoşlandığını söyler. Neye uğradığını şaşıran Koji donar kalır. Bundan sonraki gün Kaoru üzülmesin diye kuzeni onun için Koji’yi araştırmaya başlar ve ikisinin arasındaki ilişkiyi oluşturacak delileri toplamaya başlar.

Yine bir gün evin karşısındaki durakta Kaoru, gitarıyla şarkıyla söylerken Koji onu görür ve etkilenir. Uzun bir sohbet ederler ve müzikli gecelerin eşsiz bir sevginin bestesine uzanan birliktelik başlar.

https://www.youtube.com/watch?v=KrQt-B5ow5k20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »