Japon Filmleri Bülteni: Shinobido

poster21

Jidaigeki türünün özgün örneklerinden olan 2012 yapımı Shinobido’nun yönetmenliğini Toshiyuki Morioka yapıyor. Aimi Satsukawa (Okou) ve Ryoichi Yuki’nin (Togorou) başrollerinde oynadığı film ucu intikama dayanan bir Ninja öyküsünü konu alıyor.

Shogun ve İmparatorlar tarafından kiralanarak gizli görevleri yapmaları istenen Ninjaların işlerini bitirdikten sonra yine aynı kişiler tarafından güçlerinden çekinilmesi nedeniyle tehdit görüldükleri için ortadan kaldırılmakla yüz yüze kalan bir oluşumun Japonya topraklarındaki hikâyesi birçok filme konu oldu. Bu filmler bazen iki düşman Ninja klanı arasındaki intikamı, kimi zaman iki düşman klandan birbirini seven insanların hikâyesini konu aldı. İşte onlardan biri daha: Shinobido.

oSOftdlCdZng5R3aXsgvopRm92c

Kasabadan uzaktan dağın derinliklerinde ormanla çevrili bir köyde yaşayan Okou, Ninja olarak eğitilmiştir. Köyün güvenliği için Okou, köyün reisi tarafından casus olarak kasabaya gönderilmek üzere görevlendirilir. Okou kasabada köyün düşmanları hakkında bilgi toplamak için kasabadaki bir barda çalışmaya başlar. Barın müşterilerinden biri Togoro’nun kızı Ren’i çatıdan düşerken kurtarır ve dikkatleri üzerine çeker. Zamanla Togoro’nun ilgisi Okou’nunüzerine kaymaya başlar. Aralarındaki ilişki güçlenmeye başlarken kasabaya gelen diğer casus, Okou’yu duygularına yenik düştüğü ve asıl görevinden saptığı düşüncesiyle köye gönderir.

Shogunun görevlendirdiği Ninjalar köyün adresini öğrenir ve Okou köyünü savunmak zorunda kalır.

İyi seyirler..

Filmin Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=fm1HDR6g11020 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »