Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Filmleri Bülteni: Norwegian Wood - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Filmleri Bülteni: Norwegian Wood

norwegian wood film

Norwegian Wood / İmkansızın Şarkısı (2010)

Yönetmen: Tran Anh Hung
Senaryo: Haruki Murakami (öykü), Tran Anh Hung
Oyuncular: Kenichi Matsuyama, Rinko Kikuchi, Kiko Mizuhara
Müzik: Jonny Greenwood
Gösterim Tarihi: Aralık 11, 2010
Süre: 133 Dakika

Film Hakkında

Sabrınızı, duygularınızı ve benliğinizi test edecek bir film.

Haruki Murakami’nin romanından uyarlanan film, sizleri 68 kuşağının kırılgan Japon gençliğinin izlerinde bir naif aşk hikâyesinde yolculuğa çıkarıyor. The Beatles’ın Norwegian Wood şarkısından yola çıkarak duygularımızda kaybolmamak için savaş veriyoruz filmde Watanabe’nin adımlarında.

Romanın adına ilham kaynağı olan Beatles şarkısının melankolisini taşıyan film, Yeşil Papaya’nın Kokusu (Mùi du du xanh) ve Bisikletçi (Cyclo)’nin yönetmeni Tran Anh Hung tarafından beyazperdeye aktarılmış. 1960’larda Tokyo’da geçen film, ilk aşkı Naoko’ya derinden bağlı Watanabe’yi anlatıyor bize. Watanabe yaşamının her alanında ölümün etkisini hissetmekteyken, ansızın hayatına hayat dolu bir genç kız olan Midori giriyor… Ona ölümü hatırlatan Naoko ve yaşamı hatırlatan Midori arasında bir karar vermek zorunda kalıyor Watanabe. Not düşmekte fayda var; filmde Rinko Kikuchi’nin oyunculuğu karşısında donup kalacaksınız.

Venedik Film Festivali, Toronto Film Festivali ve Dubai Film Festivallerinden ödüllerle dönen bu psikolojik çarpıcı filmi listenize eklemekte fayda var.

Ağır tempolu filmde, ölümün, yaşama tutunmanın, sevginin her adımını ensenizde hissederek izleyeceksiniz. Fragmanı şuraya not düşerek herkese iyi seyirler diliyoruz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.