Japon Filmleri Bülteni: Kwaidan Ghost Stories

Kwaidan Film

Kwaidan Ghost Stories / Kwaidan’ın Hayalet Öyküleri (1964)

Yönetmen: Masaki Kobayashi
Senaryo: Yôko Mizuki
Oyuncular: Rentarō MikuniKeiko Kishi, Michiyo Aratama, Misako Watanabe, Tatsuya Nakadai
Müzik: Toru Takemitsu
Gösterim Tarihi: Aralık 29, 1964
Süre: 183 Dakika

Film Hakkında

Kyoto’da yaşayan Efendisinin iflasıyla işsiz kalan genç bir samuray geleceği için kendisini çok seven eşini terkedip kızıyla evlenme karşılığında zengin bir taşra valisinin hizmetine girer, fakat burada aradığı mutluluğu bulamaz. Kyoto’ya eski evine döndüğünde birçok şeyin değişmiş olduğunu görecektir.

Yaşlı bir oduncu ustası olan Mosaku ve yanında çıraklık yapan genç Minokichi ormandan dönerken bir kar fırtınasına yakalanırlar ve bir kulübeye sığınırlar.  Kadın bir hayalet kulübeye gelir ve yaşlı ustasını öldürür fakat bunu gören Minokichi’ye canını bağışladığını, gördüklerini kimseye anlatmamasını, anlatması durumunda onu da bulup öldüreceğini söyler. Bu olaydan 1 yıl sonra Ormanda odun kesmeden dönen Minokichi, şehirde çalışmak için ormandan yolu geçen Yuki ile tanışır. Birbirlerine ısınan bu çift kısa süre sonra evlenir.

Buddha Tapınağında kalan gözleri görmeyen Hoichi, Rahip ve yardımcısının olmadığı bir gün Biwasını çalarken bir Klan Savaşçısı ile karşılaşır. Bu arada sahil kısmında ölen insanlar bulunmakta ve balıkçı tekneleri belirsiz bir şekilde batmaktadır.

Lord Sada mahiyetindeki insanlarla birlikte bir tapınakta mola verir. Düzene uymayı pek sevmeyen  bir samuray,  çeşme başına gider ve bir tas su doldurur. Bu suda görmediği bir adamın silüeti belirmektedir. Birkaç kez suyu döktükten sonra, bir tas daha doldurup sonunda suyu içer.

Benim görüşüme göre Rosemary’nin Bebeği filmi ile birlikte 60 yıl yılların en iyi 2 Korku filminden biri olan Kwaidan; Japon mükemmeliyetçiliğini bize farklı bir açıdan gösteriyor. Özellikle gelenek ve saygı kavramları ile de harmanlanan Hoichi’nin işin içine karıştığı hikayenin bu mükemmeliyetçiliğin doruk noktası olduğunu söyleyebilirim.

Yazar: İsmail Açıkel20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »