Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Filmleri Bülteni: Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Filmleri Bülteni: Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum

Crying Out Love in the Center of the World

Crying Out Love in the Center of the World / Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum (2004)

Yönetmen: Isao Yukisada
Senaryo: Isao Yukisada, Yuji Sakamoto, Hihiro Ito
Oyuncular: Mirai Moriyama, Masami Nagasawa, Takao Osawa, Kou Shibasaki
Müzik: Meina Co.
Gösterim Tarihi: Mayıs 8, 2004
Süre: 138 Dakika

Film Hakkında

Kyoichi Katayama’nın Socrates in Love romanından uyarlanan ”Dünyanın Orta Yerinde Aşk İçin Ağlıyorum” sizleri ilk aşkının izinde yolculuğa çıkan Sakutaro’nun hikâyesiyle buluşturuyor. Unutmadan mendilleri hazır edin, film aşırı derecede dram içerir.

Tayfun#29 ile ayrılıp yıllar sonra birleşen kalplerinin hikâyesinin anlatıldığı filmde Sakutaro, Ritsuko ile evlilik hazırlılıkları yaparken Ritsuko cebinde bir kaset bulur ve ardından Takamatsu’ya doğru yola çıkar. Sakutaro, barda arkadaşı ile konuşurken tesadüfen Ritsuko’nun Takamatsu’da olduğunu görür ve peşinden gitmeye karar verir. Ve walkmana kasetler koyulur ve böylece geçmişe ”ilk aşka yolculuk” başlar.

Sakutaro ve Aki’nin yolları okul müdürlerinin cenazesinde kesişir ve bu arkadaşlık birlikte geçirdikleri zaman sayesinde yakınlaşırlar. Aki, kartpostal yazıp gönderilen Geceyarısı Esintisi radyo programında kartpostalı okunan dinleyicinin walkman kazandığından Saku’ya bahseder ve birlikte şanslarını denerler. Saku, yazdığı ”yalan” kartpostal ile walkmanı kazanır ama hikâyenin geri kalanının resmini çizer. Aki ile birbirlerine duygularını anlatmak için kaset doldurup birbirlerine vermeye başlarlar. Ve böylece ilk aşkın yolu çizilmeye başlanır. Aki, Saku ile gittiği ada yolculuğunda bayılır ve ailesi tarafından hastaneye kaldırılır. Saku’nun yazdığı kartpostaldaki gerçek burada karşısına çıkar. Dünyanın orta yerine Uluru’ya gitme hayaline uzanan aşk hikâyesi başlayacaktır.

Filmin hikâyesi kadar yönetmen Isao Yukisada’nın çekim mekanları, kamera hareketleri, oyunculuklar da film kadar etkileyici olduğunu belirtmekte fayda var.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.