Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Filmleri Bülteni: Departures - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Filmleri Bülteni: Departures

Departures

Departures / Son Veda (2008)

Yönetmen: Yōjirō Takita
Senaryo: Kundō Koyama
Oyuncular: Masahiro Motoki, Ryōko Hirosue, Tsutomu Yamazaki
Müzik: Joe Hisaishi
Gösterim Tarihi: Eylül 13, 2008
Süre: 130 Dakika

Film Hakkında

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Departures, Japonya’nın dini inançlarına ve geleneklerine komik ve duygusal olarak yaklaşıyor.

Çello çaldığı okestra dağıldığında, Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) müzik kariyerine veda eder ve karısı Mika (Ryoko Hirosue) ile kuzeydoğudaki Yamagata Bölgesi’ndeki memleketine döner. Turizm acentesi olduğunu varsaydığı bir şirketin ilanına başvurur. Görüşme iyi geçer, sunulan koşullar da oldukça caziptir ancak bir sorun vardır: Şirket turizm acentesi değil cenaze levazımatçısıdır ve Daigo’nun iş olarak cesetlerin yakılmadan önce törenlere uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Daigo şaşırmıştır ancak şirketin sahibi Sasaki (Tsutomu Yamazaki) ısrar edince işi kabul eder. Çalışmaya başladığında eşi Mika’dan bu gerçeği saklamaya karar verir ve böylece Yamaga – Hirano arasında Sasaki ile yolculuk yaparak işin inceliklerini öğrenmeye başlar.

Film izleyicilerine Japon dini geleneklerinden cenaze merasiminin detaylarını ve önemini vurgulaması açısından tam bir kültürel şölen. Bu kültürel şöleni duygusal sahnelerinde de birikmesi takip edince ortaya tadından yenmeyecek bir Yōjirō Takita filmi çıkıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=L_QlkOHzldQ20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.