Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Festivalleri I Awa Dans Festivali

Awa Dans Festivali Japonya

Japonya’nın en büyük dans festivallerinden olan Awa Dans Festivali, her yıl 12-15 Ağustos tarihlerinde Shikoku Adası‘nın başkenti Tokushima Prefecture‘de düzenlenmektedir. Her yıl bir milyonun üzerinde insanın katıldığı festivalde dansçılar geleneksel kostümlerini giyerek yerel müzik eşliğinde dans edip koreografiler oluşturuyorlar. Japon çalgılarının bütün şehirde duyulduğu bu festivalde, samisen, lute, taiko davulları, shinobue flüt ve kane zilleri eşliğinde geleneksel kıyafetlerini giyenler dans ederek sokaklarda geçit töreni oluşturuyorlar.

Awa Dans Festivali Japonya 1

Kökeni Japon Budist rahiplerinin danslarına dayanan Awa Festivali, aynı zamanda ölüler için düzenlenen Obon Festivali‘nin izlerini taşıyan bu geleneksel tören, Japonların ölen yakınları için dans edip şarkı söylemeleri ile onların ruhlarını neşelendireceği ve onlarla buluşmak amaçlı yapılmaktadır.

Awa Dans Festivali Japonya 2

Festivalde söylenen şarkılar arasında Awa Yoshikono ve Edo döneminin popüler şarkılarından Yoshikono Bushi katılanlar tarafından söylenmektedir. Bunun yanında festivalde yapılan danslar ise kendi arasında gündüzleri yapılan ve daha çok ölçülü bir ritme dayanan  Nagashi ve geceleri dansçıların daha çılgınca bir ritim tuttukları Zomeki dansları yapılmaktadır. 

Festivalde erkekler ve kadınlar farklı stillerde dans etmektedirler. Erkekler dans için sağ ayak sağ kol ileri, sonra sol kol, sol bacak ileri şeklinde bir tempo tutarken bu hareketleri ayak parmakları üzerinde yapmaktadırlar. Bunu yaparken farklı noktalara giden elleri havada üçgenler çizmektedir. Kadınlar ise kimonolarıyla dans ederken ileriye küçük tekneler savururken elleri ise zarif ve ölçülü bir biçimde gökyüzüne yükselmektedir. Kadınların sandaletlerinden çıkan sesler ise ritmi desteklemektedir.

Awa Festivalinden güzel görüntüler ile yazımızı sonlandırıyoruz. İyi seyirler dileriz.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.