Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Edebiyatı Yazarları #8 | Yasunari Kawabata - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Edebiyatı Yazarları #8 | Yasunari Kawabata

Yasunari Kawabata

Japon Edebiyatı yazarları ailesinin önemli temsilcisi Yasunari Kawabata‘nın hayatı, eserleri, kitapları ve edebi üslubu ile ilgili her şey yazımızda! Japon edebiyatı yazarları serimizi devam edecek takipte kalın!

Yasunari Kawabata‘nın Hayatı

Japonya’nın önemli edebiyatçılarından Yasunari Kawabata, 14 Haziran 1899 Osaka’da doğdu. İki yaşında yetim kaldığından büyükbabası ve büyükannesi yanında yaşadı. Kawabata’nın büyükannesi, o yedi yaşındayken büyükbabası da, o on beş yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Tüm akrabalarını yitirdikten sonra annesinin ailesinin yanına taşındı. On sekizine basmadan Tokyo’ya giderek Tokyo İmparatorluk Üniversitesi yönetimi altındaki liseye kaydını yaptırdı. 1920’de liseyi bitirip Tokyo İmparatorluk Üniversitesinde okumaya başladı. 

Gazeteci olarak çalışmaya başlayan Kawabata, diğer bir taraftan da yazmaya devam etti. II. Dünya Savaşı’nın ateşli askeri ortamına katılmayı reddetti. Bu sebepten ötürü savaş ortamının etkileri yazılarında görülmektedir. Yaşamı boyunca tanık olduğu duygusal kırılmalar onun eserlerindeki duygu yüklü yazı temelini oluşturdu. Japonya’ya ilk Nobel Edebiyat ödülünü alan Kawabata, İzu Dansözü (1926) ve Kardan Ülke (1934) gibi önemli eserlere imza attı. Yazar, Karlar Ülkesi kitabını 12 yılda tamamlayarak Japon Edebiyatına önemli bir eser kazandırmıştır.

Kawabata 1972’de gazla intihar etti. İntiharıyla ilgili pek çok gerekçe öne sürülmüştür. Bunlar arasında zayıf sağlığı, gayri meşru bir aşk hikâyesi veya arkadaşı Yukio Mişima’nın intiharının üzerindeki etkisi gibi pek çok teori bulunmaktadır. Mişima’dan farklı olarak Kawabata ardında not bırakmadığı için intiharının tam nedeni gizli kalmaya devam etti.

Yasunari Kawabata’nın Kitapları

The Dancing Girl of Izu (Izu no Odoriko 1926, İngilizce tercümeler 1997)
Snow Country (Yukiguni, 1935-1937, 1947)
The Master of Go (Meijin, 1951-4; İngilizce tercümesi 1972)
Thousand Cranes (Senbazuru, 1949-52)
The Sound of the Mountain ( Yama no Oto, 1949-54)
The Lake Mizuumi, 1954)
The House of Sleeping Beauties (1961)
The Old Capital (Koto, 1962; English translation 1987, 2006)
Palm-of-the-Hand Stories
Beauty and Sadness (Utsukushisa to Kanashimi to, 1964)

Yasunari Kawabata’nın Türkçe’ye Çevirilen Kitapları

Bin Beyaz Turna
Go Ustası
Kiyoto
Kiraz Çiçekleri
Karlar Ülkesi
Uykuda Sevilen Kızlar20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.