Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Japon Animasyon Film Yönetmenleri #1 | Makoto Shinkai - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Japon Animasyon Film Yönetmenleri #1 | Makoto Shinkai

Makoto Shinkai’nin hayatı, filmleri

Japon animasyon film yönetmenleri yazı serimizin bugünkü konuğu Makoto Shinkai. Japon yönetmen Makoto Shinkai’nin hayatı, filmleri ve çalışmaları ile karşınızdayız!

Makoto Shinkai, ürettiği anime filmlerle kendine has üslubu olan yönetmenlerdendir. Özellikle filmlerinde süreklilik arz eden unsurlar ve kendine has üslubu ile kamuoyu tarafından Japonya’nın yeni Miyazaki’si olarak adlandırılmıştır.

Makoto Shinkai’nin Hayatı

1973 doğumlu olan yönetmenin animeye olan tutkusu ortaokul yıllarında yapmış olduğu çizimlerine dayanmaktadır. 1994 yılında Chuo okulundan mezun olduktan sonra bir video oyun şirketi olan Falcom’da tanışmaya başladı. Burada oyunların grafik tasarım işlerini üstlendi. Shinaki, 1999’da ilk animesi olan She and Her Cat’i yayınladı ve büyük başarılar elde etti. Daha sonra 2001 yılında Falcom’daki işini bırakarak animeler yapmaya başlamıştır. Günümüze kadar 10 esere imzasını atan Shinkai’nin sinemasal özelliklerine göz atalım.

Makoto Shinkai Sinematografisi

Shinkai’nin filmlerinde genellikle melankolik bir hava hakimdir. Karşılıksız ilişkiler ve gelişim sancılarının bireysel yansımalarını görürüz sıkça. Özellikle Kelimelerin Bahçesi, Saniyede 5 Santimetre, The Place Promised in Our Early Days ve Dareka no Manazashi filmlerinde bu hakim temaya rastlarız.

Bu filmlerinde diğer tekrar eden unsuru ise renk ve çizim kullanımlarıdır. Pastel tonların hakim olduğu filmlerde mor, mavi ve pembenin tonları sıkça kullanılır. Esrarengiz bir hava yaratılmaya çalışılırken diğer taraftan melankolinin rengi olan mavinin her tonunu onun filmlerinde görürüz.

Makoto Shinkai anime filmlerinde dikkat ettiğimiz diğer bir unsurda titizlikle işlenmiş insan duygularıdır. Bu duyguların yoğunluğu ilk bakışta izleyici tarafından fark edilir. Shinkai filmlerini tanımak için gökyüzüne bakmak yeterli olacaktır. Filmlerinde evrenin bütün sırlarını bize göstermek ister ve karakterlerin içindeki melankoliyi de gökyüzündeki mavi ve mor renk cümbüşe saklar. Bu melankoli havasını filmlerindeki yağmur sahneleri, soğuktan oluşan buğular ve rüzgarın sesiyle destekler.

Makoto Shinkai Filmleri

She and Her Cat – 1999
Voices of a Distant Star – 2002
The Place Promised in Our Early Days – 2004
Saniyede 5 Santimetre – 2007
Children Who Chase Lost Voices – 2011
Dareka no Manazashi – 2013
Kelimelerin Bahçesi – 201320 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.