Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga J-Pop'ta Tokyo'nun Gerçek Kızları: FAKY - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

J-Pop’ta Tokyo’nun Gerçek Kızları: FAKY

J-Pop Faky

29 Temmuz 2013 yılında “Tokyo’nun Gerçek Kızlarını Temsil Eden“ tanımı ile çıkış yapan kız grubu olan FAKY, aslında Japon müzik sahnesine yeni ve gerçek bir şey getirmek için, kendilerine meydan okuyarak FAKE sözünden türetilmiştir. Yeni nesil Tokyolu kız grubu olarak Japonya’nın dışına da ulaşmak isteyen grup üyelerinin hepsi iki dil bilmekte/öğrenmektedir. Dans ve vokal grubu olarak 2013 yılında çıkış yapan grup, dünya standartlarında müzik, moda ve Tokyo kültürünü birleştirerek dünyaya tanıtmak için J-POP sahnelerinde yer almayı hedeflemektedir.

J-Pop Faky 1

FAKY, Anna, Lil’ Fang, Mikako, Diane ve Tina’dan oluşan 5 kişilik bir grup olarak çıkış yaptı. “Better Without You”, “Girl Digger” ve “The One” şarkılarının klipleri yayınlandı. Birçok etkinlikte sahne aldılar. FAKY’in ilk single çalışması, “Better Without You” Avex’in Youtube kanalında 120’den fazla ülkeden izlendi. Fakat şirket tarafından yapılan “Üyeler ve personel arasında gerçekleşen tartışmalar sonucunda, grup üyelerinin yeniden şekillendirilmesi ihtimali de dâhil olmak üzere, daha güçlü bir şekilde eğlence ve müziği yansıtması için geliştirilmesine karar verilmiştir. 9 Nisan 2014 tarihinde yayınlanması planlanan (ancak iptal edilen) FAKY’in çıkacak mini CD Albümü, 2 Temmuz 2014’te sınırlı bir süre için dijital olarak yayınlandı. Şirketin verdiği tarih üzerine yeni FAKY, 2015 yılının Ekim ayında duyuruldu. Diane ve Tina’nın gruptan ayrıldığı ve Akina adında yeni bir üye ile grubun artık 4 kişi olarak devam edeceği açıklandı. Bu süreçte yine Avex şirketine bağlı olan FEMM grubu FAKY grubuna sürekli destek oldu.

J-pop Faky 2

Kasım ayında yeni FAKY’in yayınlanacak ilk dijital şarkıları olarak “Afterglow”, ”You” ve ”Candy” açıklandı ve sırasıyla yayınlandı. 24 Mayıs’ta yayınlanacak Digital EP ”Candy” ile grup tam anlamı ile sahnelerde yerini alacak.

Not: Grubun Mart 2014 tarihinde “Audrey Magazine” ile yaptığı röportajda yer alan birkaç cümle şöyle: “Onların hayranları şaşırtıcı derecede çeşitli. Hayran kitlelerinin en büyüğünün Türkiye’de olmasından özel bir gurur duyuyorlar ve onlar dünya turunda bir gün bu ülkeyi ziyaret edebilmeyi umuyorlar.”

Yazar: Ceylan Bayram (Sora-Ceyo)20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.