Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga İlginçlikler Diyarı Japonya - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

İlginçlikler Diyarı Japonya

Japonya

Farklı kültürü ve ortaya koyduğu ürünleriyle geçmişten günümüze türlü medeniyetleri etkisi altında bırakmış bir ülkedir Japonya. Japonya nın etkileyiciliğinin kaynağı farklı kültür öğelerinin ve zıtlıkların birbiriyle bütünleşmesidir. Çok fazla yıkılıp sonra küllerinden tekrar doğan ülke yapısının asla pes etmeyişi ve yeniliklerle dünyayı kendine hayran bırakması neden farklı olduğunun temelini oluşturur.

Kendini durmadan yenileyen ve çeşitli akımlara imza atan bu medeniyet, hayatımızın bir anında mutlaka bizi hayrete düşürmüş ve ‘’bu kesin bir Japonun elinden çıkmadır’’ dedirtmiştir. Japonları diğer milletlerden ayıran nedir peki?

Japonya Madi Kafe Helloy Kitty

İlginç ve akıl almaz ürünlerin, tuhaf ama güzel olarak tabir edilen akımların, fantastik edebiyatın veya görsel şölenli işlerin hepsinde  bu milletin parmağı vardır.

Japonya’nın kendisi gibi karmaşa ile dinginliğin bir arada bulunduğu yer başkent Tokyo Japonların atan kalbidir. Şehrin bir köşesinde çizgi filmdeymiş gibi hissederken diğer bir köşesinde yoğun iş hayatını ve durmayan ritmi hissedersiniz. Teknolojinin geleneksel öğeler ile savaşmadığı bir dost gibi sarmaladığı bu şehrin her yerinde bir ilginçlik yakalayabilirsiniz.
Defalarca yıkılıp yeniden yapılandırılan Tokyo kendini de insanlarıyla birlikte geliştirmiştir. Japonlar her güçsüzlüklerinden yeni bir güç yaratarak ortaya farklı bir şeyler çıkarmışlardır

Çoğu zaman  hayret ettiğimiz Japonların işlerine, animelerin yaşatıldığı tema cafelere ve modanın evrim geçirerek renk püskürttüğü Harajuku modasına gelin birlikte bir göz atalım.

Japonya Madi Cafe

Japonya’da her yerden bir theme cafe çıkıyor karşınıza. Bu  Theme cafe de nedir derseniz,  çizgi filmlerin, animasyonların, karakterlerin her birinin temasına sahip onlarla ilgili cafeler.. Pikachu Cafe, Hello Kitty Cafe ve maid cafeler..

Japonlar geniş hayal dünyalarından çıkan her şeyi somutlaştırmaya adamışlar kendilerini.. bugüne kadar yazılan, çizilen animeye dönüştürülen, Japonya ile özdeşleşmiş her şeyin sokaklarda izine rastlamak mümkün. Gezilecek, gidip görülecek her mekanda kawaii *sevimli* diye adlandırılan bir şeyler bulabilirsiniz.  Bu yerlerden ilki tasarımıyla ve içindeki yiyeceklerin görünüşleriyle insanları kendine hayran bırakan Pikachu cafe. Pokemon’un en sevilen karakteri olan Pikachu Japonya / Tokyo  Rappongi Hillsde yer alan bu şirin mekanda sevenlerine güzel anlar ve değişik yiyecekler vaat ediyor.

Japonya Pikachu

Pembe tokalı, büyük kafalı, şirin mi şirin  kedicik sembolü diyince aklınıza ne geliyor?  Tabi ki Hello Kitty! Bu kedi Japonya’nın en popüler simgelerinden biri.. Hemen hemen her türlü ürününe rastlayabileceğiniz Hello Kitty alanını genişleterek Japonya’da bir dünya yaratmış durumda, neredeyse her köşe başında rastlayabileceğiniz kafelerinden tutun da müzesine kadar her şeyi mevcut.

Japonya Hello Kitty

Ve tabii ki Japonların en ilginç kafe çeşitlerinden biri maid kafeler. Garsonların tamamı kızlardan oluşan ve Animelerdeki hizmetçi karakterler gibi giyinerek  size servis yapılan bir yer burası. Garson kızlar ultra sevimlilikleri ile size yaklaşıp sizin de onlar gibi sevimli hareketlerle sipariş vermenizi bekliyorlar.  Japon kafası diyip duruyoruz ya işte bu kafeler tam olarak bunun yansıtıldığı yerler. Japonya’nın kendini adadığı ‘’moe’’ yani kızların seksilikten uzak bir şekilde sevimli olma çabasının gerçekleştiği en iyi örneklerden biri. Ve kesinlikle amacından şaşmıyor çünkü kızlarımıza cinsiyetiniz ne olursa olsun dokunmanız yasak.

Eğer kafe kafe gezmekten sıkıldıysanız şimdi de sizi biraz modanın evrim geçirmiş bir şekilde karşınıza çıktığı Harajuku’ya götürmek istiyorum.

Tokyonun metropol semtlerinden biri olan harajuku  alışılmışın dışındaki moda akımlarıyla biliniyor. Japon gençlerinin her türlü moda kuralını reddettiği ve tüm renk, biçim uyumsuzluklarıyla yarattığı bu moda akımı harajuku ve çevresinde gençlerin sınıf eşitsizliklerine ve kurallara başkaldırısı ile oluşmuş.

Bu sebeple modanın Harajuku da belirli bir tarifi yok. Kimsenin birbirini yadırgamadığı, garip gözlerle bakmadığı ultra rahat Tokyo’nun daha bir ekstra large  hali burası.. Rengarenk  kıyafetler, saçlar, Sevimlilikle gotikliğin birbirine karıştığı tarzlarla dolan sokaklar,çılgın makyajlar her şey burada.. . Eğer harajuku modasına uymak istiyorsanız  basitliği ve sadeliği unutmanız ve olabildiğiniz kadar garip olmanız gerekiyor…

Japonya Hajiruku

Mutluluk Japonya’da!  hani derler ya mutluluğu uzaklarda arama diye. Bence bayağı bayağı uzaklarda aramamız gerek…

Yani uzun lafın kısası Japonya kendine has yapısı, oluşumları ile bizi her geçen gün kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Şehrin ortasından fırlayan Pikachular, Şeker kazanına düşmüş gibi gezen kızlar, değişik moda akımları ise bu akımın yalnızca bir kısmı.

Bu güzel ülkede çıldırmamak gerçekten imkansız.

Yazar: Bensu Cangüler



20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.