Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Hikaru no Go Anime Tanıtımı - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Hikaru no Go Anime Tanıtımı

Hikaru no Go

Hikaru no Go
ヒカルの碁

Anime Türü: Psikolojik, Spor, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 75

Aralık 1998 ile Temmuz 2003 yılları arasında haftalık Shonen Jump dergisinde yayınlanan yazarlığını Yumi Hotta‘nin, çizerliğini de Takeshi Obata‘nın yaptığı psikolojik spor mangasıdır. 23 cilt halinde yayınlanan manganın 2001-2003 yılları arasında Studio Perriot tarafından 75 bölümlük bir TV anime dizisine uyarlandı.

25 milyondan fazla kopya satarak çıktığı dönemde büyük başarı elde eden Hikaru no Go, Japon gençleri arasında go oyunun (Çin kökenli olduğu tahmin edilen tahta üzerinde taşlarla oynanan iki kişilik strateji oyunudur.) yaygınlaşmasında büyük etkisi oldu. Manga, 2000 yılında Osamu Tezuka ödülüne layık görüldü.

Animenin Konusu

12 yaşındaki orta okul öğrencisi Hikaru Shindo, büyük babasının eşyalarını karıştırırken bir “go” tahtası bulur. Üzerindeki kan lekelerini silmeye çalışırken bir hayalet ortaya çıkar. Hayaletin adı Sai Fujiwara’dır. Heian döneminde, imparatorun iki “go” öğretmeninden biridir. Diğer hoca Sai’i saraydan attırmak için onu maça davet eder. Maç esnasında diğer hoca hile yaparken Sai’ye yakalanır. Ama bunu söylemesine fırsat vermeden Sai’yi hilebazlıkla suçlar. Sai saraydan atılır. Başka yapacak hiç bir şeyi kalmayan Sai, intihar eder.
Sai, kendi yaşamında elde edemediği “kami no itte”i, Hikaru sayesinde elde etmeye çalışacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=XpV4ZWh4NkQ20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.