Güç Gösterisinin Eseri: Toshogu Tapınağı

Toshogu JaponyaToshogu, Japonya’nın en karizmatik isimlerinden biri olan shogun Tokugava Ieyasu’nun anıt mezarının bulunduğu tapınak.

Harika bir doğası olan Nikko’da, Ieyasu’nun anısına oğlu Toshogu’yu inşa etmiş, torunu ise bugünün parasıyla yaklaşık 1 milyar lira harcayarak 35 yapıyı 17 ayda binlerce zanaatkarla tamamlamış.

Toshogu Japonya 1

Tokugava Hanedanının tüm Japonya’ya biraz müsrifçe bir güç gösterisinin eseri Toshogu Tapınağı, bugün Japonya’nın en çok turist çeken noktalarından biri. Döneminin sade mimarisine zıt, son derece ince işçiliklerle işlenmiş yapılarla dolu bir tapınak kompleksi olan Toshogu, bulunduğu doğaya uyumuyla da göz alıcı.

Kaynak: Japon Yayınları20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »