Geleneksel Japon Müzik Enstrümanları

Japon müzik aletleri 1

Japon müziği içerisinde Çin ve Kore kökenli etkileşimli müzik anlayışları barındırdığı için bu açıdan müzik aletleri de çeşitlilik göstermektedir. Bu müzik aletlerinden ülkemizde en çok bilinenler Biwa ve Koto’dur. Bu iki müzik aletlerini kullanan sanatçılar ülkemizde sıkça konserler vermektedir. Diğer müzik aletlerini inceleyecek olursak:

Biwa
Kısa saplı, 4 telli, gitara benzeyen bir enstrümandır. Biwa ile yapılan müziğe Biwagaku denir.

Tsuzumi
Gövdesinin ortası kum saati biçiminde boğumlu, iki yüzlü bir çeşit davuldur. Geleneksel Japon müziği enstrümanlarındandır. Kabuki ve noh oyunlarında oyuncuların tuh hallerinin geçişlerinde yardımcı eleman olarak kullanılmaktadır.

Koto
Yaklaşık 2 metre uzunlukta olan, kanun ya da santura benzeyen geleneksel Japon çalgısıdır. Yer değiştirilebilen köprüler üzerine kurulmuş 13 telden oluşur. Köprüler ideal pozisyona getirilene kadar hareket ettirilirek teller akordlanır. Baş parmağın ucuna, işaret parmağının ön yüzüne ve orta parmağın iç yüzüne yerleştirilen üç mızrap yardımıyla çalınır. Japonya’da ms. 7. yy’da ortaya çıkmıştır. Başlangıçta elit bir müzik aleti olarak kabul edilen ve imparatorluk sarayında icra edilen koto, 17. y’a doğru halk tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

Shamisen
Baçi adı verilen bir mızrap ile çalınan üç telli bir Japon çalgısıdır. 16. yüzyılda güney Japonya’da doğmuştur. Şamisenler çeşitli biçimlerde üretilirler ve genelde teatral çalışmalarda kullanılırlar. Sapında perdeleri yoktur. Gövdesindeki, kedi veya köpek derisidir. Geçmişte özel bir kağıt ta kullanılmıştır fakat günümüzde Baçi’de de gövdede de plastik kullanılmaktadır. Farklı boyutları vardır.

Shakuhachi
Beş delikli, iki oktavlık ses aralığına sahip, bambu ağacından yapılan bir çeşit flüt. Geleneksel Jpon müziği enstrümanlarındandır. Türk müzik aletleri içindeki ”neye” benzemektedir.

Taiko
Geleneksel Japon savaş davuludur. Çalınış şekli bakımından basittir. Eskiden savaşlarda askerin moralini yüksek tutmak ve ordular arası iletişimi diri tutmak amacıyla kullanılmıştır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »